Ny sikkerheds-formand vil skrive SMV’erne ind i den nationale cyberstrategi: Bare se, hvad der skete med SolarWinds

Interview. "Det kan ikke nytte noget, vi har god sikkerhed på infrastrukturen, hvis leverandørerne ikke har det.” Så enkelt er budskabet fra formanden i det nystiftede forum, Virksomhedsforum for Digital Sikkerhed, Tom Engly.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Se hvad Tom Engly ser af sikkerhedstendenser hos danske SMV'er.
  • Læs hvad hans ambitioner for et nyt sikkerhedsforum er.
  • Se hvorfor han mener, det er vigtigt at få SMV'erne med i den nationale cyberstrategi.
632
3:15 min
I slutningen af januar sætter medlemmerne af et nyt digitalt sikkerhedsforum sig sammen for første gang og indleder arbejdet, der skal stikke en skovl under små og mellemstore virksomheder i Danmark og løfte dem op til nye højder på cybersikkerhedsområdet.

Gruppens officielle navn er Virksomhedsforum for Digital Sikkerhed.

Det er udpeget af erhvervsministeren samt en række brancheorganisationer. Enheden består af repræsenterer fra både private virksomheder og brancheorganisationer.

Forrummets formand er koncernsikkerhedschef i Tryg Forsikring, Tom Engly. Han skal sammen med de 14 andre medlemmer sætte de nødvendige rammer, der i sidste ende skal give hele det danske erhvervsliv som helhed digitale sikkerhedsvinger.

Den store opgave bliver ifølge Tom Engly at få særligt de små og mellemstore virksomheder til at tage it-sikkerheden til sig.

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

Rasmus Pedersen

Dansk AM Hub

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S

Netip A/S har pr. 14. september 2026 ansat Andreas Thorø Møller som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Endpoint Consultant hos Fellowmind Denmark A/S. Han er uddannet Datatekniker. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S