Ny sikkerheds-formand vil skrive SMV’erne ind i den nationale cyberstrategi: Bare se, hvad der skete med SolarWinds

Interview. "Det kan ikke nytte noget, vi har god sikkerhed på infrastrukturen, hvis leverandørerne ikke har det.” Så enkelt er budskabet fra formanden i det nystiftede forum, Virksomhedsforum for Digital Sikkerhed, Tom Engly.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Se hvad Tom Engly ser af sikkerhedstendenser hos danske SMV'er.
  • Læs hvad hans ambitioner for et nyt sikkerhedsforum er.
  • Se hvorfor han mener, det er vigtigt at få SMV'erne med i den nationale cyberstrategi.
632
3:15 min
I slutningen af januar sætter medlemmerne af et nyt digitalt sikkerhedsforum sig sammen for første gang og indleder arbejdet, der skal stikke en skovl under små og mellemstore virksomheder i Danmark og løfte dem op til nye højder på cybersikkerhedsområdet.

Gruppens officielle navn er Virksomhedsforum for Digital Sikkerhed.

Det er udpeget af erhvervsministeren samt en række brancheorganisationer. Enheden består af repræsenterer fra både private virksomheder og brancheorganisationer.

Forrummets formand er koncernsikkerhedschef i Tryg Forsikring, Tom Engly. Han skal sammen med de 14 andre medlemmer sætte de nødvendige rammer, der i sidste ende skal give hele det danske erhvervsliv som helhed digitale sikkerhedsvinger.

Den store opgave bliver ifølge Tom Engly at få særligt de små og mellemstore virksomheder til at tage it-sikkerheden til sig.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S