Citrix køber projektledelsesværktøj i stor milliard-handel

I en handel til 14 milliarder kroner har Citrix opkøbt projektledelses-værktøjet Wrike.

Artikel top billede

Det amerikanske it-selskab Citrix har købt det enterprise-fokuserede softwareselskab Wrike i en handel til 2,25 milliarder dollar, hvilket svarer til lige knap 14 milliarder kroner.

Det oplyser Citrix i en pressemeddelelse.

Wrike har siden 2019 været ejet af kapitalfonden Vista Equity Partners.

Parterne forventer at handlen bliver endeligt gennemført i løbet af første halvdel af 2021.

Wrike er en platform til projektledelse, der baserer sig på en software-as-a-service-model.

Platformen giver blandt andet brugerne overblik over de forskellige i gangværende projekter, workflows og deadlines, der arbejdes med i den enkelte virksomhed.

Har prominente kunder

Ifølge mediet Venturebeat har Wrike en række prominente kunder. Her i blandt Google, Dell og AirBnb.

Citrix hører hjemme i Santa Clara i Californien, og kendt for at have mange store selskaber i sine kundedatabase. SAP, HP og Deloitte er blot nogle af de store selskaber, der bruger Citrix software.

Selskabets danske landechef Annette Vainer har tidligere anslået over for Computerworld, at 90 procent af de 500 største danske virksomheder er Citrix-kunder. Men ifølge hende arbejder selskabet i dag målrettet på også at få flere mindre kunder

"Mange startups har i dag et globalt marked. De har brug for internet, der fungerer 24 timer i døgnet. De skal have en kort svartid, og det kan godt være, at de kun har 10 medarbejdere, men mange af dem opererer globalt og har en løsning, der skal være oppe hele tiden. Dem vil vi gerne have fat i, så de er også relevante," har hun tidligere fortalt til Computerworld.

Læs også:
Citrix-direktør går på jagt efter en helt ny slags kunder: "Mange vil gerne have flere store kunder, men for Citrix er det lige omvendt"

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Forsvar & beredskab

    Cybersikkerhed, realtidsdata og robuste it-systemer er blevet fundamentet for moderne forsvar.

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Nye kolleger søges til IT Stab i Forsvaret

    Nordjylland

    Csis Security Group A/S

    Junior Software Engineer

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-specialister til Forsvarets nye Digital Backbone - En unik mulighed

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S