Citrix køber projektledelsesværktøj i stor milliard-handel

I en handel til 14 milliarder kroner har Citrix opkøbt projektledelses-værktøjet Wrike.

Artikel top billede

Det amerikanske it-selskab Citrix har købt det enterprise-fokuserede softwareselskab Wrike i en handel til 2,25 milliarder dollar, hvilket svarer til lige knap 14 milliarder kroner.

Det oplyser Citrix i en pressemeddelelse.

Wrike har siden 2019 været ejet af kapitalfonden Vista Equity Partners.

Parterne forventer at handlen bliver endeligt gennemført i løbet af første halvdel af 2021.

Wrike er en platform til projektledelse, der baserer sig på en software-as-a-service-model.

Platformen giver blandt andet brugerne overblik over de forskellige i gangværende projekter, workflows og deadlines, der arbejdes med i den enkelte virksomhed.

Har prominente kunder

Ifølge mediet Venturebeat har Wrike en række prominente kunder. Her i blandt Google, Dell og AirBnb.

Citrix hører hjemme i Santa Clara i Californien, og kendt for at have mange store selskaber i sine kundedatabase. SAP, HP og Deloitte er blot nogle af de store selskaber, der bruger Citrix software.

Selskabets danske landechef Annette Vainer har tidligere anslået over for Computerworld, at 90 procent af de 500 største danske virksomheder er Citrix-kunder. Men ifølge hende arbejder selskabet i dag målrettet på også at få flere mindre kunder

"Mange startups har i dag et globalt marked. De har brug for internet, der fungerer 24 timer i døgnet. De skal have en kort svartid, og det kan godt være, at de kun har 10 medarbejdere, men mange af dem opererer globalt og har en løsning, der skal være oppe hele tiden. Dem vil vi gerne have fat i, så de er også relevante," har hun tidligere fortalt til Computerworld.

Læs også:
Citrix-direktør går på jagt efter en helt ny slags kunder: "Mange vil gerne have flere store kunder, men for Citrix er det lige omvendt"

Læses lige nu

    Capgemini Danmark A/S

    Microsoft AI Solution Architect

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Projektleder

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Operations Engineer til drift af Infrastruktur

    Københavnsområdet

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

    Thomas Harboe Hald

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

    Nanna-Louise Aae Kudahl

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S