Han anlagde sager mod mindst 1.000 borgere: Nu bliver advokaten i stor fildelingssag selv anklaget for bedrageri

For tre år siden startede en sag om bøder til en stor gruppe danske borgere, for at have downloadet og delt filer på nettet. Nu står advokaten, der førte sagerne, selv for skud, anklaget for bedrageri.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Fra 2017 førte advokaten Jeppe Brogaard Clausen fra Njord Law Firm en større sag for to udenlandske klienter, der beskyldte mere end 1.000 danskere for at havde downloadet og delt spille- og pornofilm på ulovlig vis.

Jeppe Brogaard Clausen anlagde et krav mod de sagsøgte om at betale 7.500 kroner for de ulovlige delinger og download. Men Berlingske skriver i dag, at der er tale om groft bedrageri for 7,5 millioner kroner.

Anklagerne mod Brogaard Clausen går på, at advokaten har fået "uberettiget vinding" ud af sagerne ved at fremkalde, bestyrke eller udnytte en vildfarelse.

De ulovlige aktiviteter, der angiveligt skulle være løbet fra april 2017 til december 2020, indeholder også en uberretiget høj retsafgift og advokatregninger for arbejde, der aldrig er blevet udført i forbindelse med sagen.

Også advokatvirksomheden Njord Law Firm er sigtet i sagen, for at have mulliggjort Clausens bedrageri.

"Overdrevet og langt ude"

Administrerende partner i Njord Law Firm, Lars Lokdam, siger til Berlingske:

"Det er overdrevet og langt ude. Der er ikke begået noget ulovligt hos os, det er vi helt sikre på."

I flere af sagerne om ulovlig fildeling er erstatsningskravene blevet afvist af både by- og landsret.

Annonce

Zealand Business College

Faglærer til Data/IT på ZBC i Ringsted

Region Sjælland

Kræftens Bekæmpelse

IT-driftsleder

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

Teamleder til Center for CNE-operationer

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

Peer Leerbæk

Netip A/S

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

Nanna-Louise Aae Kudahl

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

Sarah Strøyer Hove

Norriq Danmark A/S