Han anlagde sager mod mindst 1.000 borgere: Nu bliver advokaten i stor fildelingssag selv anklaget for bedrageri

For tre år siden startede en sag om bøder til en stor gruppe danske borgere, for at have downloadet og delt filer på nettet. Nu står advokaten, der førte sagerne, selv for skud, anklaget for bedrageri.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Fra 2017 førte advokaten Jeppe Brogaard Clausen fra Njord Law Firm en større sag for to udenlandske klienter, der beskyldte mere end 1.000 danskere for at havde downloadet og delt spille- og pornofilm på ulovlig vis.

Jeppe Brogaard Clausen anlagde et krav mod de sagsøgte om at betale 7.500 kroner for de ulovlige delinger og download. Men Berlingske skriver i dag, at der er tale om groft bedrageri for 7,5 millioner kroner.

Anklagerne mod Brogaard Clausen går på, at advokaten har fået "uberettiget vinding" ud af sagerne ved at fremkalde, bestyrke eller udnytte en vildfarelse.

De ulovlige aktiviteter, der angiveligt skulle være løbet fra april 2017 til december 2020, indeholder også en uberretiget høj retsafgift og advokatregninger for arbejde, der aldrig er blevet udført i forbindelse med sagen.

Også advokatvirksomheden Njord Law Firm er sigtet i sagen, for at have mulliggjort Clausens bedrageri.

"Overdrevet og langt ude"

Administrerende partner i Njord Law Firm, Lars Lokdam, siger til Berlingske:

"Det er overdrevet og langt ude. Der er ikke begået noget ulovligt hos os, det er vi helt sikre på."

I flere af sagerne om ulovlig fildeling er erstatsningskravene blevet afvist af både by- og landsret.

Læses lige nu

    Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger |

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    29 april 2027 | Gratis deltagelse

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger Business Relationship Manager

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Analytiker til Security Operationscenter i Cyberdivisionen Hvidovre

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

    Peer Leerbæk

    Netip A/S

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Lector ApS har pr. 9. juli 2026 ansat Simeon Dimitrov som IT-konsulent i Lectors TeamShare-gruppe. Han skal især beskæftige sig med cloud og infrastruktur samt design og optimering af Lectors infrastruktur og løsninger. Han kommer fra en stilling som DevOps Engineer hos Kraftvaerk. Han har tidligere beskæftiget sig med Azure og onprem infrastruktur, automatisering, implementering og optimering af cloudløsninger. Nyt job

    Simeon Dimitrov

    Lector ApS

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job