EU uddeler millionbøder til spil-selskaber for geo-blocking i Europa: Har blokeret for handel på tværs af landegrænser

EU stanger millionbøder ud til seks streaming-selskaber for at have anvendt geo-blocking i Europa med selskabet bag Steam i central rolle.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Seks store spil-selskaber skal til lommerne og betale millionbøder til EU for at have anvendt geo-blocking i stor stil i Europa.

Det betyder, at de har opdelt det europæiske marked i forskellige zoner, hvor der har været forskellige forhold for de brugerne.

Det er i strid med de europæiske konkurrenceregler, der tilskriver, at det skal være muligt at købe varer og produkter ind på tværs af de europæiske landegrænser.

Tilsammen skal de seks selskaber betale 7,8 millioner euro i bøde.

En bøde 1,6 millioner euro går til Valve, der er selskabet bag den store streaming-tjeneste Steam, som er det eneste af de pågældende selskaber, der ikke har samarbejdet med EU i sagen.

De øvrige fem selskaber er Bandai Namco (340.000 euro i bøde), Capcom (396.000 euro i bøde), Focus Home (2,9 millioner euro i bøde), Koch Media (977.000 euro i bøde) og ZeniMax (1,6 millioner euro i bøde)

Valve spiller en central rolle, i det selskabet har leveret indhold til de øvrige selskaber, der har fungeret som forhandlere af Valves produkter.

De fem selskaber er af Valve blevet tilbudt en såkaldt territorie kontrol-funktion, der har gjort det muligt for dem at opsætte geografiske restriktioner, som har betydet, at brugerne ikke kunne aktivere købte spil uden for bestemte geografiske områder.

Ifølge konkurrencekommissær Margrethe Vestager er bøderne en påmindelse om, at “selskaber ikke kontraktmæssigt på forhindre handel på tværs af landegrænser” i EU.

“Det frarøver de europæiske forbrugere fordelen ved det indre marked i EU og for muligheden for at lede efter det mest fordelagtige tilbud i EU,” siger hun.

Du kan læse en nærmere gennemgang af sagen hos EU-Kommissionen her.

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Caroline Nolsø Tofft som Senior Advisor, Data & AI. Hun skal især beskæftige sig med at styrke vores kommercielle pipeline og relationen til både nye og eksisterende kunder. Hun kommer fra en stilling som Integration Partner Manager hos DataLøn. Nyt job

Caroline Nolsø Tofft

Norriq Danmark A/S

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

Jacob Holm Jensen

Netip A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S