EU uddeler millionbøder til spil-selskaber for geo-blocking i Europa: Har blokeret for handel på tværs af landegrænser

EU stanger millionbøder ud til seks streaming-selskaber for at have anvendt geo-blocking i Europa med selskabet bag Steam i central rolle.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Seks store spil-selskaber skal til lommerne og betale millionbøder til EU for at have anvendt geo-blocking i stor stil i Europa.

Det betyder, at de har opdelt det europæiske marked i forskellige zoner, hvor der har været forskellige forhold for de brugerne.

Det er i strid med de europæiske konkurrenceregler, der tilskriver, at det skal være muligt at købe varer og produkter ind på tværs af de europæiske landegrænser.

Tilsammen skal de seks selskaber betale 7,8 millioner euro i bøde.

En bøde 1,6 millioner euro går til Valve, der er selskabet bag den store streaming-tjeneste Steam, som er det eneste af de pågældende selskaber, der ikke har samarbejdet med EU i sagen.

De øvrige fem selskaber er Bandai Namco (340.000 euro i bøde), Capcom (396.000 euro i bøde), Focus Home (2,9 millioner euro i bøde), Koch Media (977.000 euro i bøde) og ZeniMax (1,6 millioner euro i bøde)

Valve spiller en central rolle, i det selskabet har leveret indhold til de øvrige selskaber, der har fungeret som forhandlere af Valves produkter.

De fem selskaber er af Valve blevet tilbudt en såkaldt territorie kontrol-funktion, der har gjort det muligt for dem at opsætte geografiske restriktioner, som har betydet, at brugerne ikke kunne aktivere købte spil uden for bestemte geografiske områder.

Ifølge konkurrencekommissær Margrethe Vestager er bøderne en påmindelse om, at “selskaber ikke kontraktmæssigt på forhindre handel på tværs af landegrænser” i EU.

“Det frarøver de europæiske forbrugere fordelen ved det indre marked i EU og for muligheden for at lede efter det mest fordelagtige tilbud i EU,” siger hun.

Du kan læse en nærmere gennemgang af sagen hos EU-Kommissionen her.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra itavis

    AI er en stresstest af virksomhedernes digitale fundament

    Brug af AI afslører de svagheder, virksomheder allerede har opbygget gennem års cloud-transformation, nye SaaS-løsninger og fragmenterede sikkerhedssystemer.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

    Maria Binger

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,