Cyberkriminelle har fået et nyt våben - og det virker: Derfor vælger mange flere hackede virksomheder at betale hackerne

Interview: 2020 har været et hårdt år på cybersikkerhedsområdet. Og situationen spidser nu til, efter en ny kynisk tendens er eksploderet gennem året. Og den forsvinder ikke igen, spår sikkerheds-ekspert Peter Kruse.

Artikel top billede

(Foto: Lars Jacobsen)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Se hvilken uhyggelig tendens, der bed sig fast i 2020.
681
3:30 min
Ransomware-angreb nåede nye højder. Og metoderne er blevet hårdere og mere kyniske.

Nu viser en ny statistik udarbejdet af den danske sikkerhedsvirksomhed CSIS, at 2020 også har skrevet rekord med en ny kedelig tendens i cybersikkerheds-verdenen.

Der har nemlig siden slutningen af 2019 tegnet sig et mønster af dén type ransomware-angreb, hvor de kriminelle aktører ikke bare låser og stjæler følsom data fra virksomhederne.

De lægger også en trumf på, ved at true med at lække den stjålne data, hvis virksomheden ikke betaler et beløb til bagmændene.

Politiets Efterretningstjeneste

Er du vores næste iOS hacker?

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Midtjylland

KMD A/S

Vendor Security Compliance Lead

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Sarah Birkegaard Elkjær som Marketing Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med at styrke marketingsteamets evne til at planlægge, drive og følge op på leadgenererende aktiviteter. Nyt job

Sarah Birkegaard Elkjær

Norriq Danmark A/S

Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

Jeanette Kristiansen

Circle Of Bytes ApS