Cyberkriminelle har fået et nyt våben - og det virker: Derfor vælger mange flere hackede virksomheder at betale hackerne

Interview: 2020 har været et hårdt år på cybersikkerhedsområdet. Og situationen spidser nu til, efter en ny kynisk tendens er eksploderet gennem året. Og den forsvinder ikke igen, spår sikkerheds-ekspert Peter Kruse.

Artikel top billede

(Foto: Lars Jacobsen)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Se hvilken uhyggelig tendens, der bed sig fast i 2020.
681
3:30 min
Ransomware-angreb nåede nye højder. Og metoderne er blevet hårdere og mere kyniske.

Nu viser en ny statistik udarbejdet af den danske sikkerhedsvirksomhed CSIS, at 2020 også har skrevet rekord med en ny kedelig tendens i cybersikkerheds-verdenen.

Der har nemlig siden slutningen af 2019 tegnet sig et mønster af dén type ransomware-angreb, hvor de kriminelle aktører ikke bare låser og stjæler følsom data fra virksomhederne.

De lægger også en trumf på, ved at true med at lække den stjålne data, hvis virksomheden ikke betaler et beløb til bagmændene.

Navnenyt fra it-Danmark

Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job