Google plaffer sine skøre internetballoner ned: Nu er det slut med Project Loon

Over de kommende måneder vil luften sive ud af Googles 'langt ude og satsede' bredbåndsballoner, Project Loon.

Artikel top billede

Det lød skørt dengang Google og moderselskabets Alphabet i midten af 2013 luftede idéen om at bringe bredbåndsopkoblinger til alle klodens udørkner via opkoblede internet-balloner.

Det var ikke desto mindre idéen med ’Project Loon’, som blev sat i luften i juni 2013 og som i 2018 stod frem som en selvstændig virksomhed under det nye moderselskab, Alphabet.

Alphabet synes dog ikke længere at tro på konceptet, som det selv kalder ’langt ude og satset’, hvorfor det nu afvikles over de kommende måneder, oplyser selskabet på sin blog.

”Til trods for holdets mange tekniske landvindinger over de sidste ni år – hvor vi gjorde ting, som virkede umulige, såsom at navigere med luftballoner i stratosfæren, kreere et mesh-netværk over skyerne samt bygge balloner, der kan modstå forholdene i randen af atmosfæren i mere end et år – så synes vejen til en eventuel kommerciel succes at ligge for langt væk,” forklarer virksomheden.

Læs også: Forstå Google på fem minutter: En overraskende enstrenget virksomhed, der hungrer efter nye græsgange

Trapper ned

Mens Alphabet altså afvikler Loon-programmet, vil moderselskabet sikre, at mange finder nye roller hos enten Alphabet, Google eller ’X’ som er Alphabets samlende organisation for såkaldte ’moonshot’-projekter, langskud som Project Loon, som kan bære frugt på den lange bane.

Tilbage vil være en lille gruppering, som skal sikre at Loon afvikles sikkert og forsvarligt.

Mens dækningen fra bredbåndsballonerne ryger, vil Alphabet forpligte sig til at investere 10 millioner amerikanske dollar i Kenya-baserede non-profit organisationer samt virksomheder med internet, bredbånd, iværksættelse og uddannelse for øje.

Google har i de seneste år skrinlagt flere af sine måneskud, såsom budbringer dronerne, Project wing og smart-kontaktlinserne ’Google Contact Lens’.

Dertil er smeltet salt-batteriteknologien fra Project Malta og det geotermiske energiselskab Dandelion Energy blev frasolgt.

Læs også: Kæmpe søkabel på 12.800 kilometer kan ende som en død sild

Annonce

Event: Årets CIO 2027

Andre events |

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2027 afholdes for 22 gang, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

3. juni 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Erik Larsen

Jyske Bank

Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

Rasmus Pedersen

Dansk AM Hub

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks