Google plaffer sine skøre internetballoner ned: Nu er det slut med Project Loon

Over de kommende måneder vil luften sive ud af Googles 'langt ude og satsede' bredbåndsballoner, Project Loon.

Artikel top billede

Det lød skørt dengang Google og moderselskabets Alphabet i midten af 2013 luftede idéen om at bringe bredbåndsopkoblinger til alle klodens udørkner via opkoblede internet-balloner.

Det var ikke desto mindre idéen med ’Project Loon’, som blev sat i luften i juni 2013 og som i 2018 stod frem som en selvstændig virksomhed under det nye moderselskab, Alphabet.

Alphabet synes dog ikke længere at tro på konceptet, som det selv kalder ’langt ude og satset’, hvorfor det nu afvikles over de kommende måneder, oplyser selskabet på sin blog.

”Til trods for holdets mange tekniske landvindinger over de sidste ni år – hvor vi gjorde ting, som virkede umulige, såsom at navigere med luftballoner i stratosfæren, kreere et mesh-netværk over skyerne samt bygge balloner, der kan modstå forholdene i randen af atmosfæren i mere end et år – så synes vejen til en eventuel kommerciel succes at ligge for langt væk,” forklarer virksomheden.

Læs også: Forstå Google på fem minutter: En overraskende enstrenget virksomhed, der hungrer efter nye græsgange

Trapper ned

Mens Alphabet altså afvikler Loon-programmet, vil moderselskabet sikre, at mange finder nye roller hos enten Alphabet, Google eller ’X’ som er Alphabets samlende organisation for såkaldte ’moonshot’-projekter, langskud som Project Loon, som kan bære frugt på den lange bane.

Tilbage vil være en lille gruppering, som skal sikre at Loon afvikles sikkert og forsvarligt.

Mens dækningen fra bredbåndsballonerne ryger, vil Alphabet forpligte sig til at investere 10 millioner amerikanske dollar i Kenya-baserede non-profit organisationer samt virksomheder med internet, bredbånd, iværksættelse og uddannelse for øje.

Google har i de seneste år skrinlagt flere af sine måneskud, såsom budbringer dronerne, Project wing og smart-kontaktlinserne ’Google Contact Lens’.

Dertil er smeltet salt-batteriteknologien fra Project Malta og det geotermiske energiselskab Dandelion Energy blev frasolgt.

Læs også: Kæmpe søkabel på 12.800 kilometer kan ende som en død sild

Event: Årets CIO 2026

Andre events | Kongens Lyngby

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

4 juni 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect