Privat testcenter melder sig selv til Datatilsynet: Ansatte brugte WhatsApp til at dele private oplysninger

Oplysninger om borgere, der er testet positive for corona, er blevet delt i WhatsApp-grupper på et privat testcenter. Ifølge en GDPR-ekspert er det ulovligt.

Artikel top billede

(Foto: Photo by Medakit Ltd on


Medical Nordics, der er ansvarlige for en række private covid19-testcentre, har meldt sig selv til Datatilsynet og øjeblikkeligt stat en stopper for en praksis, hvor de ansatte delte positive testresultater via den Facebook-ejede beskedtjeneste WhatsApp.

Det oplyser selskabet i en pressemeddelelse.

Selskabets udmelding kommer efter, at B.T. kunne afsløre, at der på nogle testcentrene ikke blev brugt et lukket it-system til at kommunikere informationer om smittede borgere.

I stedet blev podere instrueret i at bruge deres private telefoner til at tage billeder af smittede borgeres personoplysninger og herefter dele dem i en privat Whatsapp-gruppe for de ansatte på testcenteret.

Oplysningerne om de smittede borgere i Whatsapp-gruppen blev herefter indberettet til Sundhedsmyndighederne.


Oplysninger gemt på telefoner

Ifølge B.T. har Whatsapp desuden funktion, der betyder, at billederne ikke alene bliver i WhatsApp, men også automatisk bliver gemt lokalt på fotorullen på de ansattes telefoner.

Ifølge Medicals Nordic er medarbejderne dog blevet instrueret i løbende at slette oplysninger fra deres telefoner

”Det er ulovligt. Det opfylder ikke databeskyttelsesforordningens artikel 32 om, at sikkerheden skal passe til den type data, man behandler. Behandlingen af følsomme personoplysninger kræver ekstra sikkerhed. Både for at holde oplysningerne fortrolige og for at forhindre, at for mange får adgang til dem. Hos Medicals Nordic lyder det, som at medarbejderne har adgang til oplysninger både før og efter ansættelse,” siger Birgitte Kofod Olsen, forperson i tænketanken DataEthics, til B.T.

Medicals Nordic oplyser i pressemeddelelsen, at medarbejderne nu er begyndt at kommunikere positive testresultater via telefon. Selskabet oplyser desuden, at det fra 1. februar vil tage et andet it-system i brug.

Læs også: Jeg fik vaccinen som en af de første - bag den lynhurtige danske vaccineudrulning ligger en historie om organiseret kaos

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Infrastruktur | Horsens

    Enterprise Architecture Day 2026: Sikker og strategisk suverænitet

    Få ny inspiration til arbejdet med EA – fra sikkerhed og compliance til orkestrering, omkostningsoptimering og cloud governance i en usikker og ustabil tid.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Executive roundtable: Cyberrobusthed i praksis

    Cyberangreb rammer driften. NIS2 og DORA kræver dokumenteret gendannelse under pres. Få konkret metode til at teste, måle og bevise robusthed på tværs af cloud, SaaS og leverandører. Deltag i lukket roundtable med Commvault og Hitachi.

    Digital transformation | København Ø

    Sådan etablerer du digital suverænitet

    Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Markus Dalsgaard Sisseck

    Martinsen Rådgivning & Revision