Rygte: Huawei overvejer at sælge sine to top smartphone-brands, P- og Mate

Huawei er i gang med at drøfte frasalg af selskabets to tunge smartphone-serier, P og Mate. Et frasalg vil betyde, at Huawei helt forlader markedet for highend smartphones.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld.dk)

Kinesiske Huawei overvejer at skille sig af med sine to premium-mærker inden for smartphones, P og Mate.

Selskabet er ifølge Reuters for tiden i gang med de indledende faser af det, der hen ad vejen kan munde ud i regulære forhandlinger.

Drøftelserne har angiveligt været i gang i et par måneder. På den anden side af bordet sidder repræsentanter for et konsortium, der ledes af et investerings-selskab fra Shanghai.

Ifølge Reuters oplysninger begyndte Huawei at sondere mulighederne for at sælge de to highend-mærker i september.

Taler rygterne sandt, vil det betyde, at Huawei - der er blandt verdens største mobil-producenter - er på vej ud af markedet for dyre high end smartphones.

Der nævnes ingen pris, men det ligger fast, at Huawei sælger P- og Mate-telefoner for næsten 40 milliarder dollar om året.

P- og Mate-telefonerne er blandt de bedst sælgende i Kina, hvor de konkurrerer direkte med topmærker som iPhone, Mi og Mix fra Xiaomi og Find fra Oppo.

Reuters skriver, at Huawei endnu ikke har taget nogen endelig beslutning om, hvorvidt de to brands skal sælges.

Det kan desuden meget vel være, at selskabet har drøftelser med andre mulige købere end konsortiet fra Shanghai, hedder det.

Overfor Reuters afviser Huawei blankt, at rygterne har noget på sig.

“Huawei kan forstå, at der florerer uunderbyggede rygter angående et muligt salg af vores flagship smartphone-brands. Der er intet grundlag overhovedet for disse rygter. Huawi har ingen plan i den retning,” lyder det fra selskabet.

Huawei besluttede i fjor at frasælge sit billigmærke Honor til et kinesiske konsortium.

Det kan du læse mere om her: Huawei sælger kæmpebrandet Honor for næsten 100 milliarder kroner: Satser på at slippe ud af USA-sanktioner

Selskabet er under pres fra USA, der stort set har smidt Huawei på porten, hvilket har ramt forretningen hårdt.

Læs også:

Tendenser for smartphone-markedet 2021: Huawei bliver den store taber

Huawei forventer salgs-nedgang på smartphone-området på op til 60 procent

Her er Huaweis nye styresystem: "Harmony OS er fuldstændig anderledes end Android og iOS"

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

    Tim Meicker

    WITRICS A/S