Nyt botnet stjæler computerkraft fra Linux- og Unix-systemer

DreamBus er et nyt bornet, der er blevet observeret så lang tilbage som 2018, Det har primært til formål at stjæle computerkraft til krypto-mining. Men det kan ende med at gøre meget mere skade end det, lyder advarslen.

Artikel top billede

(Foto: Marcus Spike)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Læs om det nyopdagede botnet DreamBus.
278
1:30 min
Sikkerhedsvirksomheden Zscalers har sporet et nyt botnet kaldet DreamBus, der installerer XMRig-kryptominer på kraftfulde Linux- og Unix-systemer med det formål at bruge deres computerkraft til at udvinde den digitale valuta monero.

Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger | København V

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

27. maj 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

Morten Plannthin Lund

Industriens Pension

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

Christian Homann

Netip A/S

Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse