Kæmpe forventninger til investerings-niveauet i it i 2021: Disse områder er der især penge i

It-investeringerne står til at blive de højeste nogensinde i 2021. Alle organisationer er nødt til at sætte turbo på deres transformations-planer, hvis de skal overleve i kølvandet på corona, mener Gartner.

Artikel top billede

Der kommer for alvor tryk på kedlerne i det kommende år, når det handler om investeringer i it.

Sådan lyder det fra analysehuset Gartner, der vurderer, at der i 2021 sammenlagt verden over vil blive investeret 3,9 billioner dollar i it.

Det svarer til en vækst på hele 6,2 procent i forhold til 2020, hvor investeringsniveauet faldt med godt tre procent i forhold til 2019.

Det skete som en direkte konsekvens af den usikkerhed, som Covid-19 skabte verden over.

I 2021 er situationen imidlertid en anden, lyder det fra Gartner.

For pandemien ser i den grad ud til at have øget organisationernes fokus på digitale værktøjer, der kan automatisere og effektivisere processerne, mens medarbejderne sidder derhjemme.

Gartner kalder det for ‘hyperautomation’.

Analysehuset peger på, at virksomhederne er ‘tvunget’ til at fremskynde de planer, som de har for digital transformation af deres processer, men mindst fem år, hvis de skal overleve i det marked, der dukker op i tiden efer Covid-19.

Dette marked vil i høj grad være preget af fjernarbejde, digitale processer og dyb digitalisering af virksomheder, vurdere analysehuset.

“Den dominerende teknologi-trend er ‘digital business’ med områder som cloud computing, centrale forretnings-applikationer, sikkerhed og customer experience som de vigtigste områder,” lyder det fra Gartner.

Også områder som digitaliserings af interne processer, supply chain samt digital interaktion med kunder og partnere står højt på listen.

Vækst på samtlige områder

Analysehuset vurderer, at investeringerne vil vokse på samtlige it-områder, som der måles på.

Den største vækst ventes på det område, som Gartner kalder for ‘enterprise software,’ hvor investeringerne ventes at stige med 8,8 procent i 2021 i forhold til 2020.

Det skyldes især, at virksomhederne ventes at investere i løsninger, der kan bygge videre på de gode erfaringer, som de har gjort i forbindelse med at lade medarbejderne arbejde fra mange forskellige lokationer.

Næsthøjeste vækst venter Gartner på device-området, hvor der vil blive investeret op mod 705 milliarder dollar i 2021.

Igen er årsagen Covid19, der mange steder har gjort det nødvendigt at indkøbe meget store mængder hardware i forbindelse med opsætningen af medarbejdernes hjemmearbejds-pladser og lignende.

Hertil kommer et meget stort salg af eksempelvis tablet-computere og lignende til uddannelses-sektorer verden over.

Gartner peger på, at det er nødvendigt for virksomheder og organisationer igen at få gang i investeringerne, hvis de skal klare sig i konkurrencen i kølvandet på Covid19.

Analysehuset vurderer, at CIO’erne for tiden skal håndtere en svær balancegang, hvor de både skal spare penge og samtidig udvide digitaliseringen i organisationerne.

Læs også:

Pc-salget i eksplosions-agtig fremgang: Brager frem med 26 procent i forhold til året før

Vi skal eksperimentere og innovere meget mere og hurtigere: Infrastrukturen til data har fuld fart på

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Executive roundtable: Cyberrobusthed i praksis

    Cyberangreb rammer driften. NIS2 og DORA kræver dokumenteret gendannelse under pres. Få konkret metode til at teste, måle og bevise robusthed på tværs af cloud, SaaS og leverandører. Deltag i lukket roundtable med Commvault og Hitachi.

    Digital transformation | København Ø

    Sådan etablerer du digital suverænitet

    Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

    AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Mark Michaelsen

    Aarhus Kommune

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S