Datatilsyn varsler GDPR-bøde på 100 millioner til populær dating-app

Dating-appen Grindr er kommet i uføre hos det norske datatilsyn, der netop har varslet en trecifret millionbøde for at sjuske med brugerdata.

Artikel top billede

Dating-appen Grindr, der er populær blandt homoseksuelle, risikerer en rekordstor GDPR-bøde.

Det norske datatilsyn har netop varslet en bøde på 100 millioner svenske kroner, eller hvad der svarer til omtrent 70 millioner danske kroner.

Det oplyser det norske datatilsyn i en pressemeddelelse.

Sidste år modtog appen kritik fra det norske forbrugerråd, der klandrede appen for at sjuske med brugerdata såsom lokationsoplysninger og seksuel orientering.

Dette er data, der der deles med 19 tredjepartsvirksomheder uden, at brugerne har givet samtykke.

Kritikken endte ud i en anmeldelse til datatilsynet, der har undersøgt sagen om dating-appen, der hyppigst benyttes af homoseksuelle, biseksuelle og transpersoner.

"Vores foreløbige konklusion er, at Grindr har udleveret personoplysninger om brugerne til en række tredjeparter uden det rette grundlag," skriver Bjørn Erik Thon, direktør i det norske datatilsynet, der tilføjer:

"Datatilsynet ser på sagen med stor alvor. Brugerne havde ikke reel kontrol over deres egne personoplysninger. Forretningsmodeller som går ud på at tvinge brugeren til at give samtykke til noget uden at forklare ordentligt, hvad de giver samtykke til, er ikke i tråd med loven."

Grindr har 13,7 millioner aktive brugere, hvor flere tusinder befinder sig i Norge, fremgår det.

Overtrædelserne er af så grov karakter, at den norske datamyndighed ser sig nødsaget til at give den største bøde i myndighedens historie.

Datilsynet træffer den endelige afgørelse 15. februar. Indtil da kan Grindr komme med bemærkninger til sagen.

Læses lige nu

    Patent- og Varemærkestyrelsen

    Forretningsanalytiker

    Københavnsområdet

    Banedanmark

    Cyber Risk Analyst

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect