Datatilsyn varsler GDPR-bøde på 100 millioner til populær dating-app

Dating-appen Grindr er kommet i uføre hos det norske datatilsyn, der netop har varslet en trecifret millionbøde for at sjuske med brugerdata.

Artikel top billede

Dating-appen Grindr, der er populær blandt homoseksuelle, risikerer en rekordstor GDPR-bøde.

Det norske datatilsyn har netop varslet en bøde på 100 millioner svenske kroner, eller hvad der svarer til omtrent 70 millioner danske kroner.

Det oplyser det norske datatilsyn i en pressemeddelelse.

Sidste år modtog appen kritik fra det norske forbrugerråd, der klandrede appen for at sjuske med brugerdata såsom lokationsoplysninger og seksuel orientering.

Dette er data, der der deles med 19 tredjepartsvirksomheder uden, at brugerne har givet samtykke.

Kritikken endte ud i en anmeldelse til datatilsynet, der har undersøgt sagen om dating-appen, der hyppigst benyttes af homoseksuelle, biseksuelle og transpersoner.

"Vores foreløbige konklusion er, at Grindr har udleveret personoplysninger om brugerne til en række tredjeparter uden det rette grundlag," skriver Bjørn Erik Thon, direktør i det norske datatilsynet, der tilføjer:

"Datatilsynet ser på sagen med stor alvor. Brugerne havde ikke reel kontrol over deres egne personoplysninger. Forretningsmodeller som går ud på at tvinge brugeren til at give samtykke til noget uden at forklare ordentligt, hvad de giver samtykke til, er ikke i tråd med loven."

Grindr har 13,7 millioner aktive brugere, hvor flere tusinder befinder sig i Norge, fremgår det.

Overtrædelserne er af så grov karakter, at den norske datamyndighed ser sig nødsaget til at give den største bøde i myndighedens historie.

Datilsynet træffer den endelige afgørelse 15. februar. Indtil da kan Grindr komme med bemærkninger til sagen.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S