Datatilsyn varsler GDPR-bøde på 100 millioner til populær dating-app

Dating-appen Grindr er kommet i uføre hos det norske datatilsyn, der netop har varslet en trecifret millionbøde for at sjuske med brugerdata.

Artikel top billede

Dating-appen Grindr, der er populær blandt homoseksuelle, risikerer en rekordstor GDPR-bøde.

Det norske datatilsyn har netop varslet en bøde på 100 millioner svenske kroner, eller hvad der svarer til omtrent 70 millioner danske kroner.

Det oplyser det norske datatilsyn i en pressemeddelelse.

Sidste år modtog appen kritik fra det norske forbrugerråd, der klandrede appen for at sjuske med brugerdata såsom lokationsoplysninger og seksuel orientering.

Dette er data, der der deles med 19 tredjepartsvirksomheder uden, at brugerne har givet samtykke.

Kritikken endte ud i en anmeldelse til datatilsynet, der har undersøgt sagen om dating-appen, der hyppigst benyttes af homoseksuelle, biseksuelle og transpersoner.

"Vores foreløbige konklusion er, at Grindr har udleveret personoplysninger om brugerne til en række tredjeparter uden det rette grundlag," skriver Bjørn Erik Thon, direktør i det norske datatilsynet, der tilføjer:

"Datatilsynet ser på sagen med stor alvor. Brugerne havde ikke reel kontrol over deres egne personoplysninger. Forretningsmodeller som går ud på at tvinge brugeren til at give samtykke til noget uden at forklare ordentligt, hvad de giver samtykke til, er ikke i tråd med loven."

Grindr har 13,7 millioner aktive brugere, hvor flere tusinder befinder sig i Norge, fremgår det.

Overtrædelserne er af så grov karakter, at den norske datamyndighed ser sig nødsaget til at give den største bøde i myndighedens historie.

Datilsynet træffer den endelige afgørelse 15. februar. Indtil da kan Grindr komme med bemærkninger til sagen.

Netcompany A/S

Managing Architect

Midtjylland

Nextway Software A/S

Software Architect

Midtjylland

Netcompany A/S

Test Consultant

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS

Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

Michael Benner

Norriq Danmark A/S