Bye-bye botnets: Europol har taget verdens farligste botnet ned

Emotet-botnettet er fortid. Europol fortæller, at man gennem en koordineret med en række lande har fået kontrol over verdens farligste botnet.

Artikel top billede

"Bye-bye botnets." Tonen er frisk på Europols Twitter-konto, og afskeden er ledsaget af en vinkende emoji. Kækheden er i den grad begrundet.

Den europæiske politimyndighed fortæller nemlig, at det har beslaglagt tusinder af computere, der kører et af de farligste hackingnetværk verden over, nemlig botnettet Emotet.

"Enorm global operation har taget verdens farligste malware ned," annoncerer myndigheden.

Den store succes er sket gennem koordinerede politiindsatser på tværs af Holland, Tyskland, USA, Storbritannien, Frankrig, Litauen, Canada og Ukraine.

Emotet-netværket er det mest spredte malware i verden, og en undersøgelse fra sikkerhedsvirksomheden Check Point tidligere på året at bare hen over jul og nytår 2020 målrettede Emotet over 100.000 brugere om dagen.

Emotet får adgang til ofrenes computere via ondsindede vedhæftede filer, og sælger det derefter til kriminelle, der installerer mere farlig malware.

”Når denne uautoriserede adgang var etableret, blev disse solgt til andre kriminelle grupper på øverste niveau for at implementere yderligere ulovlige aktiviteter såsom datatyveri og afpresning gennem ransomware,” skriver Europol.

Grunden til, at politimyndigheden skiver i datid om den berygtede malware-spreder, er altså fordi Emotet nu endelig er taget helt ned.

Cybersikkerhedsekspert Dmitry Smilyanets fra sikkerhedsselskabet Recorded Future siger til BBC:

”Selv hvis skaberen og dennes støtter og operatører ikke arresteres, vil de sandsynligvis ikke forsøge at genopbygge. De har nok kontanter til at gå på pension i fred - eller starte et nyt kriminelt eventyr."

En trojaners fald

Emotet-botnettet var oprindeligt en trojansk hest i bankverdenen, designet til at spionere på ofrenes computere og stjæle loginoplysninger.

Ofre ville få et tilsyneladende vigtigt Word-dokument markeret for opmærksomhedens skyld.

Når de blev åbnet, ville det bede dem om at "aktivere makroer" - en tilsyneladende uskyldig funktion indbygget i Microsoft Word, der faktisk åbnede deres computer for angribere.

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Forsvar & beredskab

    Cybersikkerhed, realtidsdata og robuste it-systemer er blevet fundamentet for moderne forsvar.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job
    Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
    Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

    Arjuna Enait

    Idura