Tesla leverer overskud for sjette kvartal i træk - har omsat for 193 milliarder kroner

Tesla leverer det sjette kvartal i træk med overskud, og 2020 bliver dermed første hele år for elbilsproducenten, hvor overskuddet har været konstant. Alligevel fik manglende indtjening aktiekursen til at falde onsdag.

Artikel top billede

Kort efter den amerikanske aktiebørs' lukketid onsdag præsenterede elbilsproducenten sit regnskab, der ikke levede op til prognoserne for indtjeningen.

Det fik aktien til at falde fem procent i efterhandlen.

Tesla selv tilskriver de skuffende tal "forsyningskædens ustabilitet og ineffektiviteter under pandemien".

Den manglende indtjening blev fulgt af et skift i salget, og Tesla oplevede at sælge flere af de billigere Model 3 og Y elbiler.

Omsætningen i fjerde kvartal 2020 lyder på 10,7 milliarder dollar - cirka 65 milliarder kroner - som var lidt højere end forventningen. Det er det sjette kvartal i træk, hvor Tesla leverer et overskud.

Den samlede omsætning for 2020 kom op på 31,5 milliarder dollar - 193 milliarder kroner - hvoraf slutresultatet lyder på 721 millioner dollar - 4,4 miliarder kroner - i sorte tal.

Virksomheden siger desuden, at det står over for højere omkostninger ved at starte produktionen af ​​en ny version af sin Model S elbil, som ifølge stifter Elon Musk ville blive "den hurtigste accelererende bil i historien, der nogensinde har fået lov til at køre på vejene."

Model S kommer i handel fra næste måned.

509.737 leverede biler blev det til i hele 2020 fra Tesla. 180.667 af disse blev leveret i det sidste kvartal. Og 161.701 af disse leverede bliver var enten Model 3 eller Y.

I de kommende år forventes yderliger en vækst i leverancer på 50 procent, da man er i gang med at bygge nye fabrikker i både USA, Tyskland og Kina for at imødekomme efterspørgslen.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Online

    Business Central 2026: AI, Power Apps og branchemoduler

    Få hands-on viden om, hvordan du kan skalere din virksomhed med AI, Power Apps og branchemoduler i Dynamics 365 Business Central.

    Sikkerhed | København S

    Roundtable: Sådan forbereder du virksomheden på næste trusselsbillede

    Verden er i opbrud. Voldsomme geopolitiske forandringer, fortsat krig i Europa og konstante cyberangreb stiller helt nye krav til danske virksomheder. Trusselsbilledet ændrer sig fra uge til uge - og det kræver både politisk forståelse,...

    Sikkerhed | København

    Identity Festival 2026 - København

    Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

    Se alle vores events inden for it

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Midtjylland

    Kompasbank A/S

    AI & Data Engineer

    Københavnsområdet

    Weilbach A/S

    Head of Operations Support

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

    Per Glentvor

    Lector ApS

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job
    Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse