Tesla leverer overskud for sjette kvartal i træk - har omsat for 193 milliarder kroner

Tesla leverer det sjette kvartal i træk med overskud, og 2020 bliver dermed første hele år for elbilsproducenten, hvor overskuddet har været konstant. Alligevel fik manglende indtjening aktiekursen til at falde onsdag.

Artikel top billede

Kort efter den amerikanske aktiebørs' lukketid onsdag præsenterede elbilsproducenten sit regnskab, der ikke levede op til prognoserne for indtjeningen.

Det fik aktien til at falde fem procent i efterhandlen.

Tesla selv tilskriver de skuffende tal "forsyningskædens ustabilitet og ineffektiviteter under pandemien".

Den manglende indtjening blev fulgt af et skift i salget, og Tesla oplevede at sælge flere af de billigere Model 3 og Y elbiler.

Omsætningen i fjerde kvartal 2020 lyder på 10,7 milliarder dollar - cirka 65 milliarder kroner - som var lidt højere end forventningen. Det er det sjette kvartal i træk, hvor Tesla leverer et overskud.

Den samlede omsætning for 2020 kom op på 31,5 milliarder dollar - 193 milliarder kroner - hvoraf slutresultatet lyder på 721 millioner dollar - 4,4 miliarder kroner - i sorte tal.

Virksomheden siger desuden, at det står over for højere omkostninger ved at starte produktionen af ​​en ny version af sin Model S elbil, som ifølge stifter Elon Musk ville blive "den hurtigste accelererende bil i historien, der nogensinde har fået lov til at køre på vejene."

Model S kommer i handel fra næste måned.

509.737 leverede biler blev det til i hele 2020 fra Tesla. 180.667 af disse blev leveret i det sidste kvartal. Og 161.701 af disse leverede bliver var enten Model 3 eller Y.

I de kommende år forventes yderliger en vækst i leverancer på 50 procent, da man er i gang med at bygge nye fabrikker i både USA, Tyskland og Kina for at imødekomme efterspørgslen.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Andre events | København Ø

People Tech 2025 – hvor HR møder IT

Deltag og oplev, hvordan People Tech 2025 kan gøre HR til en nøglespiller i fremtidens forretningsstrategi.

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Hybrid og cloud – sikre og strategiske it-valg i en ustabil verden

Eksklusive danske digitale ledere mødes til rundbordssamtale om balancen mellem fart, sikkerhed og compliance. Hør hvordan CIO’er bygger robuste hybrid cloud-strategier, der skaber reel forretningsværdi og styrker modstandskraften.

Sikkerhed | København

Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

Se alle vores events inden for it

Politiets Efterretningstjeneste

Datacentertekniker til PET

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Managing Architect

Midtjylland

Lessor Group

Business Analyst for our Danløn Scrum team

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

Rasmus Stage Sørensen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Ahmed Yasin Mohammed Hassan som Data & AI Consultant. Han kommer fra en stilling som selvstændig gennem de seneste 3 år. Han er uddannet cand. merc. i Business Intelligence fra Aarhus Universitet. Nyt job

Ahmed Yasin Mohammed Hassan

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

Laura Bøjer

Netip A/S