Tesla leverer overskud for sjette kvartal i træk - har omsat for 193 milliarder kroner

Tesla leverer det sjette kvartal i træk med overskud, og 2020 bliver dermed første hele år for elbilsproducenten, hvor overskuddet har været konstant. Alligevel fik manglende indtjening aktiekursen til at falde onsdag.

Artikel top billede

Kort efter den amerikanske aktiebørs' lukketid onsdag præsenterede elbilsproducenten sit regnskab, der ikke levede op til prognoserne for indtjeningen.

Det fik aktien til at falde fem procent i efterhandlen.

Tesla selv tilskriver de skuffende tal "forsyningskædens ustabilitet og ineffektiviteter under pandemien".

Den manglende indtjening blev fulgt af et skift i salget, og Tesla oplevede at sælge flere af de billigere Model 3 og Y elbiler.

Omsætningen i fjerde kvartal 2020 lyder på 10,7 milliarder dollar - cirka 65 milliarder kroner - som var lidt højere end forventningen. Det er det sjette kvartal i træk, hvor Tesla leverer et overskud.

Den samlede omsætning for 2020 kom op på 31,5 milliarder dollar - 193 milliarder kroner - hvoraf slutresultatet lyder på 721 millioner dollar - 4,4 miliarder kroner - i sorte tal.

Virksomheden siger desuden, at det står over for højere omkostninger ved at starte produktionen af ​​en ny version af sin Model S elbil, som ifølge stifter Elon Musk ville blive "den hurtigste accelererende bil i historien, der nogensinde har fået lov til at køre på vejene."

Model S kommer i handel fra næste måned.

509.737 leverede biler blev det til i hele 2020 fra Tesla. 180.667 af disse blev leveret i det sidste kvartal. Og 161.701 af disse leverede bliver var enten Model 3 eller Y.

I de kommende år forventes yderliger en vækst i leverancer på 50 procent, da man er i gang med at bygge nye fabrikker i både USA, Tyskland og Kina for at imødekomme efterspørgslen.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Managing Architect

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Teknisk systemansvarlig / ingeniør inden for taktisk datalink

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Managing Architect

    Københavnsområdet

    AL Sydbank A/S (tidligere Arbejdernes Landsbank)

    Tech Lead til Datacenter Operations

    Sydjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job