Dansk politiker kan blive Silicon Valleys næste store fjende i EU: “Som chefforhandler sidder man i en ganske magtfuld position”

Interview: Christel Schaldemose bliver chefforhandler for EU’s Digital Services Act i EU-Parlamentet. Hun ønsker hårdere regulering af sociale medier og digitale markedspladser.

Artikel top billede

(Foto: Alexander Haslund)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Bliv klogere på, hvor meget magt Christel Schaldemose får i rollen som cheforhandler
  • Få indsigt i hvilke spørgsmål, som hun vil sætte fokus på
921
4:45 min
EU vil føre en hårdere kurs over for tech-giganterne.

Det var det klare budskab, da EU-Kommissionen med konkurrencekommissær Margrethe Vestager i spidsen præsenterede en ny digital lovpakke før jul.

Nu står det tilmed klart, at det også er en dansker, der får til opgave at forhandle aftalen igennem Europa-Parlamentet.

Her er det danske Europa-Parlamentsmedlem Christel Schaldemose (S), der er blevet udnævnt til chefforhandler på den del af lovpakken, der handler om digitale platform, Digital Service Act.

Som chefforhandler – eller rapporteur som det hedder på ‘EU-sprog’ – er det hende, der skal sidde for bordenden og finde de nødvendige kompromisser i parlamentet, når parlaments-medlemmerne skal forhandle tingene på plads.

Margrethe Vestager er blevet kaldt "Silicon Valleys værste fjende", men hvis Christel Schaldemose er tilstrækkelig effektiv i den nye rolle, kan it-giganterne have fået endnu en politisk hovedpine i Bruxelles

Læses lige nu

    Capgemini Danmark A/S

    Java Engineer

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    AI Data Architect

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Operations Engineer til drift af Infrastruktur

    Københavnsområdet

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

    Nanna-Louise Aae Kudahl

    Norriq Danmark A/S

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse