Dansk politiker kan blive Silicon Valleys næste store fjende i EU: “Som chefforhandler sidder man i en ganske magtfuld position”

Interview: Christel Schaldemose bliver chefforhandler for EU’s Digital Services Act i EU-Parlamentet. Hun ønsker hårdere regulering af sociale medier og digitale markedspladser.

Artikel top billede

(Foto: Alexander Haslund)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Bliv klogere på, hvor meget magt Christel Schaldemose får i rollen som cheforhandler
  • Få indsigt i hvilke spørgsmål, som hun vil sætte fokus på
921
4:45 min
EU vil føre en hårdere kurs over for tech-giganterne.

Det var det klare budskab, da EU-Kommissionen med konkurrencekommissær Margrethe Vestager i spidsen præsenterede en ny digital lovpakke før jul.

Nu står det tilmed klart, at det også er en dansker, der får til opgave at forhandle aftalen igennem Europa-Parlamentet.

Her er det danske Europa-Parlamentsmedlem Christel Schaldemose (S), der er blevet udnævnt til chefforhandler på den del af lovpakken, der handler om digitale platform, Digital Service Act.

Som chefforhandler – eller rapporteur som det hedder på ‘EU-sprog’ – er det hende, der skal sidde for bordenden og finde de nødvendige kompromisser i parlamentet, når parlaments-medlemmerne skal forhandle tingene på plads.

Margrethe Vestager er blevet kaldt "Silicon Valleys værste fjende", men hvis Christel Schaldemose er tilstrækkelig effektiv i den nye rolle, kan it-giganterne have fået endnu en politisk hovedpine i Bruxelles

Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger |

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

27 maj 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S