Dansk politiker kan blive Silicon Valleys næste store fjende i EU: “Som chefforhandler sidder man i en ganske magtfuld position”

Interview: Christel Schaldemose bliver chefforhandler for EU’s Digital Services Act i EU-Parlamentet. Hun ønsker hårdere regulering af sociale medier og digitale markedspladser.

Artikel top billede

(Foto: Alexander Haslund)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Bliv klogere på, hvor meget magt Christel Schaldemose får i rollen som cheforhandler
  • Få indsigt i hvilke spørgsmål, som hun vil sætte fokus på
921
4:45 min
EU vil føre en hårdere kurs over for tech-giganterne.

Det var det klare budskab, da EU-Kommissionen med konkurrencekommissær Margrethe Vestager i spidsen præsenterede en ny digital lovpakke før jul.

Nu står det tilmed klart, at det også er en dansker, der får til opgave at forhandle aftalen igennem Europa-Parlamentet.

Her er det danske Europa-Parlamentsmedlem Christel Schaldemose (S), der er blevet udnævnt til chefforhandler på den del af lovpakken, der handler om digitale platform, Digital Service Act.

Som chefforhandler – eller rapporteur som det hedder på ‘EU-sprog’ – er det hende, der skal sidde for bordenden og finde de nødvendige kompromisser i parlamentet, når parlaments-medlemmerne skal forhandle tingene på plads.

Margrethe Vestager er blevet kaldt "Silicon Valleys værste fjende", men hvis Christel Schaldemose er tilstrækkelig effektiv i den nye rolle, kan it-giganterne have fået endnu en politisk hovedpine i Bruxelles

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura