Skrantende GameStop-aktie er sendt på himmelflugt af vrede Reddit-brugere

Spilkæden GameStop har fået aktiekursen pumpet kunstigt op af en gruppe Reddit-brugere, der vil presse shortere ud af aktien.

Artikel top billede

En side på internetforummet Reddit - Wallstreetbets - har samlet millioner af brugere, som køber aktier i spilkæden GameStop.

Det gør de for at presse shortende hedgefonde, der har satset på kursfald, ud af aktien.

“På det helt store makroplan er det ret genialt, det de har gjort,"siger Peter Garnry, der er aktiestrategichef i Saxo Bank til Børsen.

"De har luret, hvordan man kan presse de her hedgefonde. Men den enkelte investor skal passe på, for det er et spil nu, og man skal være varsom."

GameStop er egentligt komemt ud af sidste år med et stort underskud på 5 milliarder kroner. GameStops butikker har været hårdt pressede af digitalt spilsalg.

Men grundet de mange købere, der er komemt til er aktien nu steget 8000 procent det sidste år - og 1800 procent alene siden årsskiftet.

Blandt andet Elon Musk pustede til ilden, da han for nogle dage siden tweetede et link til Reddit-siden med ordet "Gamestonk!!"

Uroen på markedet lige nu, er også nået til Det Hvide hus, hvor finansministeriet med Janet Yellen i spidsen også overvåger situationen.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse