Skrantende GameStop-aktie er sendt på himmelflugt af vrede Reddit-brugere

Spilkæden GameStop har fået aktiekursen pumpet kunstigt op af en gruppe Reddit-brugere, der vil presse shortere ud af aktien.

Artikel top billede

En side på internetforummet Reddit - Wallstreetbets - har samlet millioner af brugere, som køber aktier i spilkæden GameStop.

Det gør de for at presse shortende hedgefonde, der har satset på kursfald, ud af aktien.

“På det helt store makroplan er det ret genialt, det de har gjort,"siger Peter Garnry, der er aktiestrategichef i Saxo Bank til Børsen.

"De har luret, hvordan man kan presse de her hedgefonde. Men den enkelte investor skal passe på, for det er et spil nu, og man skal være varsom."

GameStop er egentligt komemt ud af sidste år med et stort underskud på 5 milliarder kroner. GameStops butikker har været hårdt pressede af digitalt spilsalg.

Men grundet de mange købere, der er komemt til er aktien nu steget 8000 procent det sidste år - og 1800 procent alene siden årsskiftet.

Blandt andet Elon Musk pustede til ilden, da han for nogle dage siden tweetede et link til Reddit-siden med ordet "Gamestonk!!"

Uroen på markedet lige nu, er også nået til Det Hvide hus, hvor finansministeriet med Janet Yellen i spidsen også overvåger situationen.

Læses lige nu

    Capgemini Danmark A/S

    IGNITE Graduate Program 2026

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Nordjylland

    Nextway Software A/S

    Software Architect

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S

    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)

    Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Henrik Vittrup Zoega

    Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job