Skrantende GameStop-aktie er sendt på himmelflugt af vrede Reddit-brugere

Spilkæden GameStop har fået aktiekursen pumpet kunstigt op af en gruppe Reddit-brugere, der vil presse shortere ud af aktien.

Artikel top billede

En side på internetforummet Reddit - Wallstreetbets - har samlet millioner af brugere, som køber aktier i spilkæden GameStop.

Det gør de for at presse shortende hedgefonde, der har satset på kursfald, ud af aktien.

“På det helt store makroplan er det ret genialt, det de har gjort,"siger Peter Garnry, der er aktiestrategichef i Saxo Bank til Børsen.

"De har luret, hvordan man kan presse de her hedgefonde. Men den enkelte investor skal passe på, for det er et spil nu, og man skal være varsom."

GameStop er egentligt komemt ud af sidste år med et stort underskud på 5 milliarder kroner. GameStops butikker har været hårdt pressede af digitalt spilsalg.

Men grundet de mange købere, der er komemt til er aktien nu steget 8000 procent det sidste år - og 1800 procent alene siden årsskiftet.

Blandt andet Elon Musk pustede til ilden, da han for nogle dage siden tweetede et link til Reddit-siden med ordet "Gamestonk!!"

Uroen på markedet lige nu, er også nået til Det Hvide hus, hvor finansministeriet med Janet Yellen i spidsen også overvåger situationen.

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Politiets Efterretningstjeneste

Netværksspecialist der vil være med, når det gælder til PET

Københavnsområdet

Paychex Europe

Product Manager, AI & Shared Capabilities

Københavnsområdet

JP/Politikens Hus

Klient Tekniker

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect