Skrantende GameStop-aktie er sendt på himmelflugt af vrede Reddit-brugere

Spilkæden GameStop har fået aktiekursen pumpet kunstigt op af en gruppe Reddit-brugere, der vil presse shortere ud af aktien.

Artikel top billede

En side på internetforummet Reddit - Wallstreetbets - har samlet millioner af brugere, som køber aktier i spilkæden GameStop.

Det gør de for at presse shortende hedgefonde, der har satset på kursfald, ud af aktien.

“På det helt store makroplan er det ret genialt, det de har gjort,"siger Peter Garnry, der er aktiestrategichef i Saxo Bank til Børsen.

"De har luret, hvordan man kan presse de her hedgefonde. Men den enkelte investor skal passe på, for det er et spil nu, og man skal være varsom."

GameStop er egentligt komemt ud af sidste år med et stort underskud på 5 milliarder kroner. GameStops butikker har været hårdt pressede af digitalt spilsalg.

Men grundet de mange købere, der er komemt til er aktien nu steget 8000 procent det sidste år - og 1800 procent alene siden årsskiftet.

Blandt andet Elon Musk pustede til ilden, da han for nogle dage siden tweetede et link til Reddit-siden med ordet "Gamestonk!!"

Uroen på markedet lige nu, er også nået til Det Hvide hus, hvor finansministeriet med Janet Yellen i spidsen også overvåger situationen.

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Københavnsområdet

Jyske Bank

Cloud Sikkerhedsarkitekt

Københavnsområdet

Aller Leisure A/S

Erfaren softwareudvikler til rejsebranchen

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

Fullstack-udvikler med fokus på IAM og dataoverførsler til PET

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

Tim Meicker

WITRICS A/S

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

Lauren De Ventura

emagine Expertise A/S