Herbert Nathan: Her er den altoverskyggende faktor for succes med et ERP-projekt

Interview: Succes med notorisk genstridige ERP-projekter afhænger af én altoverskyggende faktor. Det siger den erfarne ERP-rådgiver Herbert Nathan til Computerworld. "For mange kunder køber leverandører og konsulenter til for meget. De udgør for meget af ERP-projekterne, og kunden laver for lidt," siger han.

Artikel top billede

(Foto: Michael AltschulVisuelmedie Tel: +45 40 96 79 13 / Michael Altschul)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Læs hvad ERP-veteran Herbert Nathan udråber som den mest afgørende faktor for succes med et ERP-projekt
  • Hvorfor Herbert Nathan mener, at kunder ikke bør hive mange eksterne konsulenter ind i et ERP-projekt
  • Hvem der bør have det overordnede ansvar for en virksomheds ERP-projekt
  • Hvilken betingelser der skal være på plads for at kunne beregne forventede gevinster og siden opnå dem i et ERP-projekt
1.322
6:45 min
Når virksomheder kaster sig ud i en udskiftning af det måske mest centrale kernesystem i en organisation, ERP-motoren, har historien vist, at det ikke altid går som planlagt.

Et fejlslagent ERP-projekt kan få katastrofale følger.

Fra udsigt til en vigtig optimering og strømlining af forretningsprocesser og it-understøttelse kan et kaotisk ERP-projekt ende med brandslukning, sure medarbejder, finansiel nedsmeltning og fyringer af ansvarlige personer.

Om det ender i succes, konkurrencefordele og øget effektivit eller i et mareridt afhænger af navnlig en altoverskyggende faktor.

ERP-veteranen og en af de mest erfarne rådgivere i ERP-markedet, Herbert Nathan, har svaret.

Annonceindlæg fra Computerworld

Platform X - Danmarks nye store konference for enterprise-platforme

For første gang: Computerworld præsenterer stærkt program for Platform X

SOS International

Platform Engineer – Team Lead

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Managing Architect

Midtjylland

SOS International

Principal Solution Architect

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS