Herbert Nathan: Her er den altoverskyggende faktor for succes med et ERP-projekt

Interview: Succes med notorisk genstridige ERP-projekter afhænger af én altoverskyggende faktor. Det siger den erfarne ERP-rådgiver Herbert Nathan til Computerworld. "For mange kunder køber leverandører og konsulenter til for meget. De udgør for meget af ERP-projekterne, og kunden laver for lidt," siger han.

Artikel top billede

(Foto: Michael AltschulVisuelmedie Tel: +45 40 96 79 13 / Michael Altschul)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Læs hvad ERP-veteran Herbert Nathan udråber som den mest afgørende faktor for succes med et ERP-projekt
  • Hvorfor Herbert Nathan mener, at kunder ikke bør hive mange eksterne konsulenter ind i et ERP-projekt
  • Hvem der bør have det overordnede ansvar for en virksomheds ERP-projekt
  • Hvilken betingelser der skal være på plads for at kunne beregne forventede gevinster og siden opnå dem i et ERP-projekt
1.322
6:45 min
Når virksomheder kaster sig ud i en udskiftning af det måske mest centrale kernesystem i en organisation, ERP-motoren, har historien vist, at det ikke altid går som planlagt.

Et fejlslagent ERP-projekt kan få katastrofale følger.

Fra udsigt til en vigtig optimering og strømlining af forretningsprocesser og it-understøttelse kan et kaotisk ERP-projekt ende med brandslukning, sure medarbejder, finansiel nedsmeltning og fyringer af ansvarlige personer.

Om det ender i succes, konkurrencefordele og øget effektivit eller i et mareridt afhænger af navnlig en altoverskyggende faktor.

ERP-veteranen og en af de mest erfarne rådgivere i ERP-markedet, Herbert Nathan, har svaret.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Infrastruktur | Horsens

    Enterprise Architecture Day 2026: Sikker og strategisk suverænitet

    Få ny inspiration til arbejdet med EA – fra sikkerhed og compliance til orkestrering, omkostningsoptimering og cloud governance i en usikker og ustabil tid.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Executive roundtable: Cyberrobusthed i praksis

    Cyberangreb rammer driften. NIS2 og DORA kræver dokumenteret gendannelse under pres. Få konkret metode til at teste, måle og bevise robusthed på tværs af cloud, SaaS og leverandører. Deltag i lukket roundtable med Commvault og Hitachi.

    Digital transformation | København Ø

    Sådan etablerer du digital suverænitet

    Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job
    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
    Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Jul Jakobsen

    Region Nordjylland

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job