Herbert Nathan: Her er den altoverskyggende faktor for succes med et ERP-projekt

Interview: Succes med notorisk genstridige ERP-projekter afhænger af én altoverskyggende faktor. Det siger den erfarne ERP-rådgiver Herbert Nathan til Computerworld. "For mange kunder køber leverandører og konsulenter til for meget. De udgør for meget af ERP-projekterne, og kunden laver for lidt," siger han.

Artikel top billede

(Foto: Michael AltschulVisuelmedie Tel: +45 40 96 79 13 / Michael Altschul)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Læs hvad ERP-veteran Herbert Nathan udråber som den mest afgørende faktor for succes med et ERP-projekt
  • Hvorfor Herbert Nathan mener, at kunder ikke bør hive mange eksterne konsulenter ind i et ERP-projekt
  • Hvem der bør have det overordnede ansvar for en virksomheds ERP-projekt
  • Hvilken betingelser der skal være på plads for at kunne beregne forventede gevinster og siden opnå dem i et ERP-projekt
1.322
6:45 min
Når virksomheder kaster sig ud i en udskiftning af det måske mest centrale kernesystem i en organisation, ERP-motoren, har historien vist, at det ikke altid går som planlagt.

Et fejlslagent ERP-projekt kan få katastrofale følger.

Fra udsigt til en vigtig optimering og strømlining af forretningsprocesser og it-understøttelse kan et kaotisk ERP-projekt ende med brandslukning, sure medarbejder, finansiel nedsmeltning og fyringer af ansvarlige personer.

Om det ender i succes, konkurrencefordele og øget effektivit eller i et mareridt afhænger af navnlig en altoverskyggende faktor.

ERP-veteranen og en af de mest erfarne rådgivere i ERP-markedet, Herbert Nathan, har svaret.

Annonceindlæg tema

Offentlig digitalisering

Fra effektivisering til digital suverænitet. Hvordan skaber det offentlige en digital fremtid med AI, sikkerhed og kontrol i centrum?

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Nordjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger IT-konsulent til VMware server

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger IT-supporter til lokal IT støtte i Oksbøl

Sydjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura