Festival, fredagsquiz og frihed: Sådan sikrer team.blue sig toptilfredse medarbejdere

Jobglæde Med et stærkt socialt fokus, storslåede arrangementer og en lang række personalegoder kan team.blue finde sig selv blandt eliten af landets it-selskaber med de mest tilfredse medarbejdere.

Artikel top billede

(Foto: Pr-foto)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Hvordan team.blue arbejder med medarbejdertilfredshed
  • Hvor meget selskabet er vokset på fem år
  • indblik i selskabets årlige arrangementer
1.170
6 min
Stor frihed, mange medarbejdergoder, masser af sociale arrangementer og et stærkt fællesskab.

Beskrivelserne, der går igen flere gange, kommer fra medarbejdere i Skanderborg-selskabet team.blue, der udtrykker stor tilfredshed med arbejdspladsen.

Team.blue, tidligere kendt som Zitcom, indtager andenpladsen i Computerworlds årlige jobglæde-undersøgelse, der udarbejdes i samarbejde med Jobindex, hvor de anonyme vurderinger af arbejdspladsen er hentet fra.

Bo Brandt Cramer er som HR-direktør i team.blue primus motor i arbejdet med at bevare og sikre glade og tilfredse medarbejdere. Han har været i firmaet siden 2013, hvor staben bestod af 40 ansatte. Siden er skaren vokset til i dag 165 medarbejdere.

Men uanset stabens størrelse har selskabet altid haft et målrettet fokus på de sociale aspekter samt en investeringslyst til at sikre de bedste rammer, forklarer han til Computerworld.

“Det har altid ligget dybt i virksomhedens DNA, at vi skal sørge for at behandle vores folk godt,” begynder HR-direktøren, der fortsætter:

Annonce

Politiets Efterretningstjeneste

Forretningsanalytiker til PET's IT-afdeling

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Københavnsområdet

Forsvarets Efterretningstjeneste

Critical Operations Technicians (ITI) søges til FE’s nye datacentre

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Operations Engineer til drift af Infrastruktur

Københavnsområdet

Event: Årets CIO 2027

Andre events |

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2027 afholdes for 22 gang, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

3. juni 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

Vektus A/S har pr. 22. oktober 2026 ansat Jim Neble som Consultant Manager. Han skal især beskæftige sig med konsulentchefopgaven i Jylland. Han kommer fra en stilling som ERP Manager hos Kvik. Han er uddannet indenfor økonomi og Business Andministration samt Cand.merc. i strategi, organisation og ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med Konsulentopgaver indenfor Business Central i partnerkanalen. Nyt job

Jim Neble

Vektus A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

Maria Juliane Friedrichsen

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,