Mindeord: Tidligere Computerworld-direktør Brian Holmgaard er død

Mindeord: Tidligere administrerende direktør for Computerworld, Brian Holmgaard, er alt for tidligt blevet taget fra os.

Artikel top billede

Det var med stor beklagelse, at jeg søndag modtog beskeden om Computerworlds tidligere direktør, Brian Holmgaards, alt for tidlige død i en alder af 58 år.

Jeg lærte Brian Holmgaard at kende som kollega, da jeg var chefredaktør på PC World, og han var salgsdirektør for hele virksomheden.

Han vendte efter en flot karriere med kommercielle stillinger hos både Berlingske og eBay tilbage som min chef og administrerende direktør for Computerworld.

Brian fungerede som direktør for Computerworld frem til udgangen af 2020.

I mediebranchen er der typisk et skel - og af og til en direkte strid - mellem journalister og de kommercielt orienterede salgsfolk.

Sådan var det aldrig med Brian. Selv om Brian vendte tilbage til et Computerworld med underskud midt i en historisk svær omstilling til moderne digitale produkter, var han også direktøren, der insisterede på, at man skulle være stolt af det journalistiske indhold efter hver eneste arbejdsdag.

Brian kunne derfor også være en krævende chef, der som udgangspunkt forventede reelle resultater, før belønninger og fejringer kunne komme på tale.

Men hans kompromisløse kærlighed til Computerworld betød samtidig, at jeg som chefredaktør aldrig var tvivl om hans opbakning, når den kritiske journalistik af og til kolliderede med de kommercielle interesser.

Det er således også symptomatisk for Brians tro på, hvor stærk journalistik kan være, at han var den stærkeste fortaler for lanceringen af Computerworlds succesfulde digitale abonnementsløsning, Premium.

I hans verden var der slet ingen tvivl om, at hans Computerworld hver dag leverede indhold af en sådan kvalitet, at det var og er værd at betale for.

Med en sådan tillidserklæring og opbakning havde vi på redaktionen ikke andet valg end at træde frem og leve op til forventningerne.

Man fornemmede dog også hurtigt, at Brian ikke selv havde behov for rampelyset men foretrak en mere privat eksistens dedikeret til sin familie og sin store vennekreds.

Lærte man Brian at kende, var han dog ikke mere privat, end at hans store kærlighed til Betina og deres tre børn klart skinnede igennem. Her var det tydeligt, at Brian var ægtemand og far først og fremmest.

På trods af det fik vi på Computerworld lov at låne Brian. Det er vi taknemmelige for.

Æret være Brian Holmgaards minde.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld it-jobbank

    Mød 3.500+ it-talenter på IT-DAY 2026

    Hos Computerworld it-jobbank er vi stolte af at fortsætte det gode partnerskab med folkene bag IT-DAY – efter vores mening Danmarks bedste karrieremesse for unge og erfarne it-kandidater.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect