Azure på vej til at blive Microsofts største produktområde: Haler ind på Office

Cloud-forretningen Azure haler ind på Office som Microsofts største forretningsområde.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Microsofts cloud-forretning Azure er for alvor ved at have godt fat i ikke mindst virksomhederne verden over, der for tiden er i fuld gang med at skifte over til cloud-baserede løsninger.

Azure - der blev etableret i 2010 - er faktisk godt på vej til at overhale Office som Microsofts største forretningsområde.

Fortsætter den nuværende vækst for Azure, vil det komme til at ske i løbet af 2022, vurderer det amerikanske analysehus Piper Sandler ifølge CNBC

Microsoft opgiver tal for de specifikke forretningsområder, men Azure-forretningen omsatte ifølge Piper Sandlers estimater for 7,2 milliarder dollar i Microsofts andet regnskabskvartal.

Det svarer til omkring 17 procent af Microsofts samlede omsætning og er udtryk for en betydelig vækst, i det Azure stod for blot fire procent af den samlede omsætning for tre år siden.

Det betyder samtidig, at Azure allerede har overhalet Windows, der ifølge Microsofts egne tal i andet regnskabskvartal omsatte for 5,72 milliarder dollar.

Det kan du læse mere om her: Microsoft stormer frem: Eksplosiv vækst på cloud og Xbox sender omsætningen i vejret

Piper Sandlers vurderer, at Azure vil overhale den samlede omsætning på alle Office-produkter - herunder Office 365 samt alle licenser til Office - i juni 2022, hvor kvartals-omsætningen for Azure ventes at runde 11,8 milliarder dollar.

Læs også:

Danske virksomheder buldrer over mod private cloud: Her er forklaringen

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | København

Executive Conversations: Kina, Trump og AI-ledelse

Kina, USA og AI flytter magt og markeder. Geopolitik rammer leverandørkæder, chips, data og standarder. Lær at koble global risiko med konkret it-ledelse. Få styr på governance, sikkerhed og compliance i AI. Deltag og styrk din handlekraft.

Infrastruktur | København

Cloud & infrastruktur 2026: AI, afhængighed og digital handlefrihed

Cloud er strategisk infrastruktur og fundament for AI, drift og innovation. Geopolitik og regulering ændrer leverandørvalg og dataplacering. Computerworld samler beslutningstagere om afhængighed, europæiske alternativer og digital handlefrihed.

Digital transformation | Aarhus C

Computerworld Summit 2026 - Aarhus

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

Se alle vores events inden for it

KMD A/S

Compliance Officer

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger IT-supporterelever til lokal IT på Garderkasernen i Høvelte

Københavnsområdet

Aller Media A/S

IT Operations Engineer

Københavnsområdet

IT-Forsyningen I/S

It-specialist til serverteam

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Thomas Nakai

Carlsberg

Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S