Alphabets vækst aftager - men pengene vælter ind i enorme mængder

Væksten i Alphabets omsætning blev i 2020 den laveste i 11 år. Alligevel skovler selskabets penge ind som aldrig før. Selskabet har sat mere end 100 milliarder kroner ind på bankbogen i årets løb.

Artikel top billede

Google-ejeren Alphabet vokser ikke nær så meget, som selskabet er vant til, viser selskabets netop offentliggjorte årsregnskab.

Samlet voksede selskabets omsætning i 2020 nemlig med ‘blot’ 12,7 procent, og selv om det for mange andre selskaber ville være overordentligt tilfredsstillende, er det langt under niveau for Alphabet.

Faktisk skal vi helt tilbage til 2009 for at finde et år, hvor Alphabet/Googles omsætnings-vækst var lavere (dengang 8,5 procent).

Samlet set landede omsætningen i 2020 på 182,5 milliarder dollar.

Heraf udgør den klassiske Google-forretning - inklusive YouTube - mere end 92 procent, mens Google Cloud står for godt syv procent.

Til gengæld har Google Cloud-forretningen forrygende vækst i salget.

Omsætningen er her steget med godt 46 procent på et år til nu 13 milliarder dollar, mens omsætningen i den klassiske Google-forretningen er steget med 11 procent fra 2019 til 2020.

Taber penge på driften mange steder

Selv om der fortsat er solid vækst i forretningen, taber Alphabet store penge på driften i alle forretningsområder undtagen den klassiske Google-forretning, hvor driftsindtjeningen er vokset med godt 11 procent til 54,6 milliarder dollar.

Til gengæld taber Google Cloud 5,6 milliarder dollar på driften, mens Other Bets taber 4,4 milliarder dollar. I begge tilfælde skyldes tabene store investeringer i udbygning og ekspansion.

Samlet set er den klassiske Google-forretning dog stor nok til at sikre et samlet overskud for Alphabet på 41,2 milliarder dollar. Det svarer til en vækst i indtjeningen på hele 20,4 procent.

Topchef Sundar Pichai meddeler, at Alphabet tydeligt kan se effekterne af den ‘acceleration mod online services og clouden,’ der for tiden finder sted.

Alphabet-ledelsen meddeler, at organisationen har været ramt af Covid-19, der har sat forskellige planer på nedsat blus. Men med udsigten til vacciner og fremgang i annonce-markedet planlægger selskabet at øge investeringerne i Google Cloud-forretningen.

Du finder hele Alphabets regnskab her, hvis du selv vil dykke ned i tallene.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Nordhavn

    SAP Excellence Day 2026

    Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

    Infrastruktur | København

    Datacenterstrategi 2026

    Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Identity Festival 2026 - Aarhus

    Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

    Se alle vores events inden for it

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Lead Data Platform Architect

    Københavnsområdet

    SOS International

    Principal Solution Architect

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

    Kirsten Skriver

    Renewtech ApS

    Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Marie Søndergaard

    Energinet

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job