Alphabets vækst aftager - men pengene vælter ind i enorme mængder

Væksten i Alphabets omsætning blev i 2020 den laveste i 11 år. Alligevel skovler selskabets penge ind som aldrig før. Selskabet har sat mere end 100 milliarder kroner ind på bankbogen i årets løb.

Artikel top billede

Google-ejeren Alphabet vokser ikke nær så meget, som selskabet er vant til, viser selskabets netop offentliggjorte årsregnskab.

Samlet voksede selskabets omsætning i 2020 nemlig med ‘blot’ 12,7 procent, og selv om det for mange andre selskaber ville være overordentligt tilfredsstillende, er det langt under niveau for Alphabet.

Faktisk skal vi helt tilbage til 2009 for at finde et år, hvor Alphabet/Googles omsætnings-vækst var lavere (dengang 8,5 procent).

Samlet set landede omsætningen i 2020 på 182,5 milliarder dollar.

Heraf udgør den klassiske Google-forretning - inklusive YouTube - mere end 92 procent, mens Google Cloud står for godt syv procent.

Til gengæld har Google Cloud-forretningen forrygende vækst i salget.

Omsætningen er her steget med godt 46 procent på et år til nu 13 milliarder dollar, mens omsætningen i den klassiske Google-forretningen er steget med 11 procent fra 2019 til 2020.

Taber penge på driften mange steder

Selv om der fortsat er solid vækst i forretningen, taber Alphabet store penge på driften i alle forretningsområder undtagen den klassiske Google-forretning, hvor driftsindtjeningen er vokset med godt 11 procent til 54,6 milliarder dollar.

Til gengæld taber Google Cloud 5,6 milliarder dollar på driften, mens Other Bets taber 4,4 milliarder dollar. I begge tilfælde skyldes tabene store investeringer i udbygning og ekspansion.

Samlet set er den klassiske Google-forretning dog stor nok til at sikre et samlet overskud for Alphabet på 41,2 milliarder dollar. Det svarer til en vækst i indtjeningen på hele 20,4 procent.

Topchef Sundar Pichai meddeler, at Alphabet tydeligt kan se effekterne af den ‘acceleration mod online services og clouden,’ der for tiden finder sted.

Alphabet-ledelsen meddeler, at organisationen har været ramt af Covid-19, der har sat forskellige planer på nedsat blus. Men med udsigten til vacciner og fremgang i annonce-markedet planlægger selskabet at øge investeringerne i Google Cloud-forretningen.

Du finder hele Alphabets regnskab her, hvis du selv vil dykke ned i tallene.

Politiets Efterretningstjeneste

Er du vores næste hacker i Århus eller København?

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

IT-supporterelever til Lokal IT på Antvorskov Kaserne

Region Sjælland

Procon Solution A/S

Customer Success Consultant

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Senior IT-Specialist med speciale i sikkerhedsprodukter

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

Per Glentvor

Lector ApS

Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Per Claus Henriksen som Datacenter-specialist. Per skal især beskæftige sig med opbygning og udvikling af Alcadons datacenterforretning. Per har tidligere beskæftiget sig med forskellige facetter af datacenterbranchen. Både via PR-bureau og som ansat i datacentre. Nyt job

Per Claus Henriksen

Alcadon ApS

Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Sarah Birkegaard Elkjær som Marketing Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med at styrke marketingsteamets evne til at planlægge, drive og følge op på leadgenererende aktiviteter. Nyt job

Sarah Birkegaard Elkjær

Norriq Danmark A/S

inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

Lasse Fletcher

inciro K/S