Max Schrems på besøg hos Computerworld: Sådan ser vores cloud-fremtid ud i Europa efter Schrems II-dommen

Interview: Faderen til og hovedpersonen i de omvæltende domme, der har fået hele EU til at panikke over cloud, har været virtuelt forbi Computerworld til en snak om privacy. "Jeg håber, at vi ikke får brug for Schrems III, IV eller V, for ærligt talt håber jeg, at jeg får afsluttet dette, inden jeg går på pension," siger han. Men er ikke sikker.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Se hvad Maximillian Schrems tænker om fremtiden indenfor cloud.
  • Læs hvad aktivisten har af planer for fremtiden.
  • Se hvad han mener er nøglen til et bedre samarbejde mellem EU og USA.
1.587
8 min
Manden, hvis navn er blevet til lov i EU, hovedpine hos de amerikanske tech-giganter og forvirring for europæiske virksomheder, deltog i sidste uge i et online arrangement hos Computerworld.

Maximillian Schrems har siden 2013 kæmpet for, at hans personoplysninger ikke skulle blive overført til tjenesteudbydere, der kan dele denne data med statens myndigheder.

Ved Computerworld-arrangementet gennemgik han den lange rejse, der indtil nu har ført til de to domme; Schrems I og Schrems II, der skrottede Privacy Shield-ordningen som overførselsgrundlag.

Samtidig fastslog de, at virksomheder ikke må overføre personoplysninger til blandt andet USA, fordi der ikke er mulighed for at få prøvet sin sag ved den amerikanske domstol.

Han kom også med sin egen analyse af, hvordan fremtiden ser ud på cloud-området på den anden side af Schrems II.

Det var Computerworlds journalist og vært for arrangementet Jakob Schjoldager, der interviewede den juridiske aktivist.

Kan autoriteter i USA bruge FISA til at få eksempelvis Amazon Web Services i Irland eller Tyskland til at give dem adgang til deres data?

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Ballerup

Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

Digital transformation | Frederiksberg

Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

Sascha Trebbien Klinggaard

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

Nanna-Louise Aae Kudahl

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Caroline Nolsø Tofft som Senior Advisor, Data & AI. Hun skal især beskæftige sig med at styrke vores kommercielle pipeline og relationen til både nye og eksisterende kunder. Hun kommer fra en stilling som Integration Partner Manager hos DataLøn. Nyt job

Caroline Nolsø Tofft

Norriq Danmark A/S