Max Schrems på besøg hos Computerworld: Sådan ser vores cloud-fremtid ud i Europa efter Schrems II-dommen

Interview: Faderen til og hovedpersonen i de omvæltende domme, der har fået hele EU til at panikke over cloud, har været virtuelt forbi Computerworld til en snak om privacy. "Jeg håber, at vi ikke får brug for Schrems III, IV eller V, for ærligt talt håber jeg, at jeg får afsluttet dette, inden jeg går på pension," siger han. Men er ikke sikker.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Se hvad Maximillian Schrems tænker om fremtiden indenfor cloud.
  • Læs hvad aktivisten har af planer for fremtiden.
  • Se hvad han mener er nøglen til et bedre samarbejde mellem EU og USA.
1.587
8 min
Manden, hvis navn er blevet til lov i EU, hovedpine hos de amerikanske tech-giganter og forvirring for europæiske virksomheder, deltog i sidste uge i et online arrangement hos Computerworld.

Maximillian Schrems har siden 2013 kæmpet for, at hans personoplysninger ikke skulle blive overført til tjenesteudbydere, der kan dele denne data med statens myndigheder.

Ved Computerworld-arrangementet gennemgik han den lange rejse, der indtil nu har ført til de to domme; Schrems I og Schrems II, der skrottede Privacy Shield-ordningen som overførselsgrundlag.

Samtidig fastslog de, at virksomheder ikke må overføre personoplysninger til blandt andet USA, fordi der ikke er mulighed for at få prøvet sin sag ved den amerikanske domstol.

Han kom også med sin egen analyse af, hvordan fremtiden ser ud på cloud-området på den anden side af Schrems II.

Det var Computerworlds journalist og vært for arrangementet Jakob Schjoldager, der interviewede den juridiske aktivist.

Kan autoriteter i USA bruge FISA til at få eksempelvis Amazon Web Services i Irland eller Tyskland til at give dem adgang til deres data?

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Executive roundtable: Cyberrobusthed i praksis

    Cyberangreb rammer driften. NIS2 og DORA kræver dokumenteret gendannelse under pres. Få konkret metode til at teste, måle og bevise robusthed på tværs af cloud, SaaS og leverandører. Deltag i lukket roundtable med Commvault og Hitachi.

    Digital transformation | København Ø

    Sådan etablerer du digital suverænitet

    Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.

    Digital transformation | København

    Roundtable: Fra legacy til AI – de strategiske valg for digitale ledere

    Legacy-systemer bremser mange AI-ambitioner. Digitale ledere skal vælge platform, tempo og arkitektur. Computerworld samler CIO’er og CTO’er til lukket roundtable om vejen fra legacy til AI-parat forretning. Få perspektiver fra COWI og del...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job