Max Schrems på besøg hos Computerworld: Sådan ser vores cloud-fremtid ud i Europa efter Schrems II-dommen

Interview: Faderen til og hovedpersonen i de omvæltende domme, der har fået hele EU til at panikke over cloud, har været virtuelt forbi Computerworld til en snak om privacy. "Jeg håber, at vi ikke får brug for Schrems III, IV eller V, for ærligt talt håber jeg, at jeg får afsluttet dette, inden jeg går på pension," siger han. Men er ikke sikker.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Se hvad Maximillian Schrems tænker om fremtiden indenfor cloud.
  • Læs hvad aktivisten har af planer for fremtiden.
  • Se hvad han mener er nøglen til et bedre samarbejde mellem EU og USA.
1.587
8 min
Manden, hvis navn er blevet til lov i EU, hovedpine hos de amerikanske tech-giganter og forvirring for europæiske virksomheder, deltog i sidste uge i et online arrangement hos Computerworld.

Maximillian Schrems har siden 2013 kæmpet for, at hans personoplysninger ikke skulle blive overført til tjenesteudbydere, der kan dele denne data med statens myndigheder.

Ved Computerworld-arrangementet gennemgik han den lange rejse, der indtil nu har ført til de to domme; Schrems I og Schrems II, der skrottede Privacy Shield-ordningen som overførselsgrundlag.

Samtidig fastslog de, at virksomheder ikke må overføre personoplysninger til blandt andet USA, fordi der ikke er mulighed for at få prøvet sin sag ved den amerikanske domstol.

Han kom også med sin egen analyse af, hvordan fremtiden ser ud på cloud-området på den anden side af Schrems II.

Det var Computerworlds journalist og vært for arrangementet Jakob Schjoldager, der interviewede den juridiske aktivist.

Kan autoriteter i USA bruge FISA til at få eksempelvis Amazon Web Services i Irland eller Tyskland til at give dem adgang til deres data?

Læses lige nu

    Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger | København V

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27. maj 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job
    Sourcing IT har pr. 2. februar 2026 ansat Susanne Sønderskov som Salgsdirektør. Hun skal især beskæftige sig med at styrke Sourcing IT’s kommercielle fundament, skalere salgsindsatsen og øge tilstedeværelsen bl.a. hos jyske kunder. Hun kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Right People Group ApS. Hun har tidligere beskæftiget sig med salgsledelse inden for IT-freelanceleverancer og komplekse kundeaftaler, både privat og offentligt. Nyt job

    Susanne Sønderskov

    Sourcing IT

    Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Jul Jakobsen

    Region Nordjylland