Max Schrems på besøg hos Computerworld: Sådan ser vores cloud-fremtid ud i Europa efter Schrems II-dommen

Interview: Faderen til og hovedpersonen i de omvæltende domme, der har fået hele EU til at panikke over cloud, har været virtuelt forbi Computerworld til en snak om privacy. "Jeg håber, at vi ikke får brug for Schrems III, IV eller V, for ærligt talt håber jeg, at jeg får afsluttet dette, inden jeg går på pension," siger han. Men er ikke sikker.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Se hvad Maximillian Schrems tænker om fremtiden indenfor cloud.
  • Læs hvad aktivisten har af planer for fremtiden.
  • Se hvad han mener er nøglen til et bedre samarbejde mellem EU og USA.
1.587
8 min
Manden, hvis navn er blevet til lov i EU, hovedpine hos de amerikanske tech-giganter og forvirring for europæiske virksomheder, deltog i sidste uge i et online arrangement hos Computerworld.

Maximillian Schrems har siden 2013 kæmpet for, at hans personoplysninger ikke skulle blive overført til tjenesteudbydere, der kan dele denne data med statens myndigheder.

Ved Computerworld-arrangementet gennemgik han den lange rejse, der indtil nu har ført til de to domme; Schrems I og Schrems II, der skrottede Privacy Shield-ordningen som overførselsgrundlag.

Samtidig fastslog de, at virksomheder ikke må overføre personoplysninger til blandt andet USA, fordi der ikke er mulighed for at få prøvet sin sag ved den amerikanske domstol.

Han kom også med sin egen analyse af, hvordan fremtiden ser ud på cloud-området på den anden side af Schrems II.

Det var Computerworlds journalist og vært for arrangementet Jakob Schjoldager, der interviewede den juridiske aktivist.

Kan autoriteter i USA bruge FISA til at få eksempelvis Amazon Web Services i Irland eller Tyskland til at give dem adgang til deres data?

Annonce

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Informationssikkerhedsofficer til Akkreditering & Compliance

Københavnsområdet

KMD A/S

Senior Java Developer

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Operations Engineer til drift af Infrastruktur

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Erik Larsen

Jyske Bank

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job