TDC's CFO godt tilfreds med regnskabet trods faldende resultat: "Vi må bare anerkende og acceptere, at nogle af vores produkter fundamentalt set er faldende"

Både omsætningen og indtjeningen falder markant for Danmarks største teleselskab. Alligevel mener finansdirektør Lasse Pilgaard, at det er tilfredsstillende.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Læs hvorfor CFO i TDC Lasse Pilgaard ikke er bekymret for den faldende omsætning
  • Se Lasse Pilgaards forklaring på den faldende omsætning
  • Hvorfor Lasse Pilgaard alligevel er tilfreds med regnskabet trods faldende resultat
1.119
5:45 min
Fredag kan Danmarks største teleselskab præsentere endnu et årsregnskab, der viser fald i omsætningen. Faldet betyder, at TDC siden 2018 har tabt 1,2 milliarder kroner.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg tema

    Cloud & AI

    I dette særtema ser vi på, hvordan cloud og AI bliver fundamentet for virksomhedernes digitale forretning, og hvordan de nye muligheder for automatisering og forretningsværdi kan udnyttes uden at miste overblik, sikkerhed og menneskelig kontrol.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job