Tesla køber bitcoins for ni milliarder kroner - vil acceptere valutaen som betaling i fremtiden: Bitcoin-kurs slår rekord

Elbilsproducenten Tesla har netop købt bitcoins for ni milliarder kroner. Selskabet er i gang med at planlægge, hvordan kryptovalutaen kan accepteres som betaling for elbiler og selskabets andre produkter såsom solceller.

Artikel top billede

Tesla har netop været ude at købe bitcoins for 1,5 milliarder dollar, eller hvad der svarer til 9,26 milliarder kroner.

Samtidig lyder det, at elbilsproducenten planlægger at acceptere kryptovalutaen som betaling for selskabets produkter i fremtiden.

Det skriver CNBC.

Mandag indberettede Tesla det signifikante køb til det amerikanske finanstilsyn SEC.

Det fremgår af indberetningen, at Tesla med købet ønsker at opnå "mere fleksibilitet til yderligere at diversificere og maksimere afkastet af vores kontanter."

Hertil lød meldingen om, at Tesla vil begynde at acceptere bitcoin som betaling, hvilket gør selskabet til den første bilproducent i verden, der accepterer bitcoin som betalingsmiddel.

Læs også: Tesla leverer overskud for sjette kvartal i træk - har omsat for 193 milliarder kroner

Stifteren af Tesla og verdens rigeste mand, Elon Musk, har promoveret bitcoin og kryptovalutaen Dogecoin på twitter den seneste tid, hvilket har fået priserne til at stige voldsomt.

Mandag er bitcoin-prisen nået til nye højder. I øjeblikket ligger kursen i 44.100 dollar. I løbet af de seneste 24 timer er prisen steget med godt 15 procent.

Tilbage i begyndelsen af januar nåede bitcoin en rekordhøj kurs på 30.000 dollar stykket.

Nu er prisen fortsat gennem loftet, hvor der er lagt mere end 14.000 dollar til prisen på en måned.

Læs også: Bitcoin-kursen tordner i vejret: En bitcoin koster nu 205.000 kroner - er steget med 300 procent på et år

På nuværende tidspunkt er Tesla-aktierne steget med to procent i førmarkedet.

Læses lige nu

    Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger |

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    29 april 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job