Tesla køber bitcoins for ni milliarder kroner - vil acceptere valutaen som betaling i fremtiden: Bitcoin-kurs slår rekord

Elbilsproducenten Tesla har netop købt bitcoins for ni milliarder kroner. Selskabet er i gang med at planlægge, hvordan kryptovalutaen kan accepteres som betaling for elbiler og selskabets andre produkter såsom solceller.

Artikel top billede

Tesla har netop været ude at købe bitcoins for 1,5 milliarder dollar, eller hvad der svarer til 9,26 milliarder kroner.

Samtidig lyder det, at elbilsproducenten planlægger at acceptere kryptovalutaen som betaling for selskabets produkter i fremtiden.

Det skriver CNBC.

Mandag indberettede Tesla det signifikante køb til det amerikanske finanstilsyn SEC.

Det fremgår af indberetningen, at Tesla med købet ønsker at opnå "mere fleksibilitet til yderligere at diversificere og maksimere afkastet af vores kontanter."

Hertil lød meldingen om, at Tesla vil begynde at acceptere bitcoin som betaling, hvilket gør selskabet til den første bilproducent i verden, der accepterer bitcoin som betalingsmiddel.

Læs også: Tesla leverer overskud for sjette kvartal i træk - har omsat for 193 milliarder kroner

Stifteren af Tesla og verdens rigeste mand, Elon Musk, har promoveret bitcoin og kryptovalutaen Dogecoin på twitter den seneste tid, hvilket har fået priserne til at stige voldsomt.

Mandag er bitcoin-prisen nået til nye højder. I øjeblikket ligger kursen i 44.100 dollar. I løbet af de seneste 24 timer er prisen steget med godt 15 procent.

Tilbage i begyndelsen af januar nåede bitcoin en rekordhøj kurs på 30.000 dollar stykket.

Nu er prisen fortsat gennem loftet, hvor der er lagt mere end 14.000 dollar til prisen på en måned.

Læs også: Bitcoin-kursen tordner i vejret: En bitcoin koster nu 205.000 kroner - er steget med 300 procent på et år

På nuværende tidspunkt er Tesla-aktierne steget med to procent i førmarkedet.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Jura | København Ø

Compliance Day 2025

Få de nyeste indsigter fra eksperter om, hvordan du navigerer i et komplekst compliance-landskab, når vi samler viden om alt fra NIS2, AI Act, CRA, DORA til GDPR og SCHREMS2.

Sikkerhed | Klampenborg

Årets CISO 2025

Danmarks stærkeste program om cybersikkerhed. Mød finalisterne til Årets CISO 2025, hør aktuelle oplæg og få skarpe indsigter i sikkerhed, systemer og ledelse. Tilmeld dig og bliv opdateret på it-sikkerhed i praksis.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Dennis Kobberø Nagy som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med flere andre fagområder - bla. har han været forsikringsrådgiver og rekrutteringskonsulent. Nyt job
Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

Rasmus Stage Sørensen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Burak Cavusoglu som Datateknikerelev ved afd.Thisted og afd. Rønnede. Nyt job

Burak Cavusoglu

Netip A/S