Tesla køber bitcoins for ni milliarder kroner - vil acceptere valutaen som betaling i fremtiden: Bitcoin-kurs slår rekord

Elbilsproducenten Tesla har netop købt bitcoins for ni milliarder kroner. Selskabet er i gang med at planlægge, hvordan kryptovalutaen kan accepteres som betaling for elbiler og selskabets andre produkter såsom solceller.

Artikel top billede

Tesla har netop været ude at købe bitcoins for 1,5 milliarder dollar, eller hvad der svarer til 9,26 milliarder kroner.

Samtidig lyder det, at elbilsproducenten planlægger at acceptere kryptovalutaen som betaling for selskabets produkter i fremtiden.

Det skriver CNBC.

Mandag indberettede Tesla det signifikante køb til det amerikanske finanstilsyn SEC.

Det fremgår af indberetningen, at Tesla med købet ønsker at opnå "mere fleksibilitet til yderligere at diversificere og maksimere afkastet af vores kontanter."

Hertil lød meldingen om, at Tesla vil begynde at acceptere bitcoin som betaling, hvilket gør selskabet til den første bilproducent i verden, der accepterer bitcoin som betalingsmiddel.

Læs også: Tesla leverer overskud for sjette kvartal i træk - har omsat for 193 milliarder kroner

Stifteren af Tesla og verdens rigeste mand, Elon Musk, har promoveret bitcoin og kryptovalutaen Dogecoin på twitter den seneste tid, hvilket har fået priserne til at stige voldsomt.

Mandag er bitcoin-prisen nået til nye højder. I øjeblikket ligger kursen i 44.100 dollar. I løbet af de seneste 24 timer er prisen steget med godt 15 procent.

Tilbage i begyndelsen af januar nåede bitcoin en rekordhøj kurs på 30.000 dollar stykket.

Nu er prisen fortsat gennem loftet, hvor der er lagt mere end 14.000 dollar til prisen på en måned.

Læs også: Bitcoin-kursen tordner i vejret: En bitcoin koster nu 205.000 kroner - er steget med 300 procent på et år

På nuværende tidspunkt er Tesla-aktierne steget med to procent i førmarkedet.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra gavdi

    AI er blevet en del af arbejdsdagen - men er vi klar til at bruge den?

    AI bliver først for alvor en del af arbejdet, når teknologien integreres i den måde, vi arbejder på. At have adgang til AI betyder ikke nødvendigvis, at medarbejderne er klar til at bruge den.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S