Margrethe Vestager melder sig ind i privacy-kampen mellem Apple og Facebook: Alle apps skal behandles lige

Konkurrencekommissær Margrethe Vestager sender nu en advarsel afsted mod Apple. Alle apps skal behandles lige, lyder det. iPhone-producenten er blevet kritiseret af Facebook for selskabets nye privacy-tiltag, der anklages for at være konkurrenceforvirdende.

Artikel top billede

Margrethe Vestager melder sig nu ind i kampen, der er stået på mellem Apple og Facebook.

Konkurrencekommissæren advarer Apple mod de nye privacy-tiltag, som selskabet vil indføre til foråret. Hun understreger, at alle apps skal behandles lige.

Apple vil nemlig introducere et nyt privacy-tiltag, hvor iPhone-brugere skal give eksplicit tilsagn om, at diverse apps må indsamle data om brugeren til målrettet reklame.

Det har fået Facebook til at beskylde Apple for at misbruge sin markedsposition. Anklagen går på, at ændringerne vil ramme andre apps såsom Facebooks men ikke Apples egne.

Privacy-ændringerne står nemlig til at blokere for Facebooks forretningsmodel, hvor selskabet høster en stor del af omsætningen på målrettede reklamer.

Læs også: Mark Zuckerberg i hårdt angreb på nye privacy-tiltag i iOS 14: ”Apple er nu en af vores største konkurrenter”

Margrethe Vestager fortæller til Reuters, at da problemet er privatlivsrelateret, kan det udmunde i et spørgsmål om konkurrenceforvridende adfærd, hvis Apple ændrer spillereglerne for nogle aktører og ikke sig selv.

”Det kan være konkurrence, hvis det viser sig, at Apple ikke behandler sine egne apps på samme måde,” siger hun til nyhedsbureauet.

I et blogindlæg tilbage i december kaldte Facebook det for "konkurrencebegrænsende adfærd" og sagde samtidig, at Apples egen personaliserede annonceplatform ville være undtaget fra kravene.

Margrethe Vestager fortæller til Reuters, at hun endnu ikke har modtaget nogen formel klage over Apples ændringer.

Facebook pønser på at trække Apple i retten

Det amerikanske medie The Information. beskrev i begyndelsen af februar, at Facebook pønser på at trække Apple i retten.

Helt konkret brygger Facebooks jurister i øjeblikket på et monopol-sagsanlæg mod Apple.

The Information citererde anonyme kilder med kendskab til Facebooks overvejelser, og ifølge dem er det Facebooks opfattelse, at Apple misbruger sin position på smartphone-markedet til at få app-udviklerne til at underkaste sig selskabets regler på App Store.

Det er et argument, som Facebook-stifteren Mark Zuckerberg også fremførte, da Facebook offentliggjorde sit årsregnskab fornyligt.

”Apple har et hvert tænkeligt incitament til at bruge sin dominerende platforms-position til at gribe ind i hvordan andre apps fungerer, hvilket de regelmæssigt gør til fordel for egne apps,” sagde han.

Det kan du læse mere om her: Krigen mellem Facebook og Apple tager til i styrke: Zuckerberg truer med retssag

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | København Ø

Digital Innovation & Transformation Summit 2026

Få indsigt i aktuelle digitale trends, lær af andres erfaringer med store transformationer og drøft fremtidens forandringer med ligesindede.

Digital transformation | Aarhus C

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Sikkerhed | Online

Cyber Briefing: Fra databeskyttelse til dataindsigt

Få kort og fokuseret overblik over, hvordan du optimerer resiliens og gendannelse af kritiske informationer samt sikrer forretningens funktion, når cyberangrebet rammer.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

Henrik Thøgersen

IT Confidence A/S

Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Per Claus Henriksen som Datacenter-specialist. Per skal især beskæftige sig med opbygning og udvikling af Alcadons datacenterforretning. Per har tidligere beskæftiget sig med forskellige facetter af datacenterbranchen. Både via PR-bureau og som ansat i datacentre. Nyt job

Per Claus Henriksen

Alcadon ApS

Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Niko Phonekeo som Digital Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med Primært NORRIQs marketing tech stack, digitale kampagneudvikling SEO og lead management. Han kommer fra en stilling som Nordic Marketing Director. Nyt job

Niko Phonekeo

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job