Europol anholder 10 hackere for at stjæle mere end 600 millioner kroner fra kendte musikere og sportsstjerner

De europæiske myndigheder har anholdt ti hackere på tværs af en række lande for at frarøve en række kendte mennesker mere end 100 millioner dollar i kryptovaluta.

Artikel top billede

Ti hackere fra en række lande er blevet anholdt af Europol.

De anholdte er mistænkt for at have frarøvet en rækkende kendte sportsfolk, musikere og influencere 100 millioner dollar i kryptovaluta.

Hackerne har ved hjælp af sim-swapping franarret de mange millioner fra de amerikanske kendisser, oplyser Europol i en pressemeddelelse.

Sim swapping foregår ved, at kriminelle bestiller i et nyt simkort i offerets navn og derefter misbruger mulighederne i mobiltelefonen efter at have fået adgang til simkortet.

Læs også: Europol: Her er de største cyber-trusler mod Europa

De kriminelle er blandt andet fra USA, Storbritannien og Belgien.

"Det er ikke alene kendisser der er under angreb. Enhver der ejer en mobiltelefon kan blive et offer for sim swapping," skriver Europol i meddelelsen.

Det fremgår ikke hvilke kendte amerikanere der har været ofre for forbrydelsen.

Læs også: Sådan gik det til da en 17-årig internetsvindler hackede verdens rigeste og mest magtfulde personer

Annonce

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger en IT-supporterelev til lokal IT servicecenter i Brabrand

Midtjylland

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Midtjylland

Politiets Efterretningstjeneste

Data engineer til PET

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra Barco

Hvorfor enkelhed er den stille drivkraft bag succes på hybride arbejdspladser

Hvordan usynlig teknologi forvandler sikkert hybridarbejde til en daglig virkelighed

Navnenyt fra it-Danmark

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

Sascha Trebbien Klinggaard

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

Christoffer Andersen

Norriq Danmark A/S