Europol anholder 10 hackere for at stjæle mere end 600 millioner kroner fra kendte musikere og sportsstjerner

De europæiske myndigheder har anholdt ti hackere på tværs af en række lande for at frarøve en række kendte mennesker mere end 100 millioner dollar i kryptovaluta.

Artikel top billede

Ti hackere fra en række lande er blevet anholdt af Europol.

De anholdte er mistænkt for at have frarøvet en rækkende kendte sportsfolk, musikere og influencere 100 millioner dollar i kryptovaluta.

Hackerne har ved hjælp af sim-swapping franarret de mange millioner fra de amerikanske kendisser, oplyser Europol i en pressemeddelelse.

Sim swapping foregår ved, at kriminelle bestiller i et nyt simkort i offerets navn og derefter misbruger mulighederne i mobiltelefonen efter at have fået adgang til simkortet.

Læs også: Europol: Her er de største cyber-trusler mod Europa

De kriminelle er blandt andet fra USA, Storbritannien og Belgien.

"Det er ikke alene kendisser der er under angreb. Enhver der ejer en mobiltelefon kan blive et offer for sim swapping," skriver Europol i meddelelsen.

Det fremgår ikke hvilke kendte amerikanere der har været ofre for forbrydelsen.

Læs også: Sådan gik det til da en 17-årig internetsvindler hackede verdens rigeste og mest magtfulde personer

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Cognizant

    AI er ikke problemet. Eksekvering er.

    Der bliver investeret massivt i AI. Teknologien er mere tilgængelig end nogensinde, og ambitionerne er høje. Alligevel oplever mange virksomheder, at resultaterne udebliver.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

    Vlad-Andrei Fagarasan

    Norriq Danmark A/S

    Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest