Europol anholder 10 hackere for at stjæle mere end 600 millioner kroner fra kendte musikere og sportsstjerner

De europæiske myndigheder har anholdt ti hackere på tværs af en række lande for at frarøve en række kendte mennesker mere end 100 millioner dollar i kryptovaluta.

Artikel top billede

Ti hackere fra en række lande er blevet anholdt af Europol.

De anholdte er mistænkt for at have frarøvet en rækkende kendte sportsfolk, musikere og influencere 100 millioner dollar i kryptovaluta.

Hackerne har ved hjælp af sim-swapping franarret de mange millioner fra de amerikanske kendisser, oplyser Europol i en pressemeddelelse.

Sim swapping foregår ved, at kriminelle bestiller i et nyt simkort i offerets navn og derefter misbruger mulighederne i mobiltelefonen efter at have fået adgang til simkortet.

Læs også: Europol: Her er de største cyber-trusler mod Europa

De kriminelle er blandt andet fra USA, Storbritannien og Belgien.

"Det er ikke alene kendisser der er under angreb. Enhver der ejer en mobiltelefon kan blive et offer for sim swapping," skriver Europol i meddelelsen.

Det fremgår ikke hvilke kendte amerikanere der har været ofre for forbrydelsen.

Læs også: Sådan gik det til da en 17-årig internetsvindler hackede verdens rigeste og mest magtfulde personer

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

    Michelle Sørensen

    Netip A/S

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S