Oracle og Walmarts køb af Tiktok er lagt på hylden på ubestemt tid: Joe Biden undersøger potentiel sikkerhedsrisiko

Oracle og Walmart nærmede sig en endelig aftale om købet af Tiktoks amerikanske forretning. Salgsplanerne er nu lagt på hylden på ubestemt tid, da præsident Joe Biden er ved at evaluere sikkerhedsrisikoen for amerikanske data på kinesiske apps.

Artikel top billede

(Foto: Adam Schultz / Adam Schultz)

Oracle og Walmart havde indgået en foreløbig aftale med Tiktok om at købe en stor del af det kinesiske selskabs forretning i USA.

Men den plan er nu lagt på hylden på ubestemt tid.

Salgsplanerne er angiveligt sat på hold, da Biden-administrationen foretager sin egen gennemgang af mulige sikkerhedsrisici, som dataindsamling fra kinesiske tech-selsker kan medføre.

Det skriver Cnet.

”Vi planlægger at lave en omfattende tilgang til sikring af amerikanske data, der adresserer hele spektret af trusler, vi står over for,” siger Emily Horne, talsperson for det amerikanske National Security Council.

"Dette inkluderer risikoen fra kinesiske apps og anden software, der opererer i USA. I de kommende måneder forventer vi at gennemgå specifikke sager i lyset af en omfattende forståelse af de risici, vi står over for," tilføjer hun.

Læs også: Hårde år forude for kinesiske tech-selskaber: Joe Biden ser ud til at fastholde hård kurs mod Kina

Den kinesiske videodelings-app mødte megen modstand under præsident Donald Trumps embedsperiode.

Den tidligere præsident ville undgå, at amerikanske brugerdata endte i Kina. Derfor krævede Donald Trump at Tiktok solgte sin amerikanske forretning til et amerikansk selskab.

Tilbage i august gav Donald Trump ByteDance, der ejer Tiktok, 90 dage til at få en handel på plads.

I slutningen af november, efter det amerikanske præsidentvalg, forlængede de amerikanske myndigheder fristen for tvangssalget af Tiktok med 15 dage.

Siden strandede sagen hos en amerikansk domstol, der skal tage stilling til, hvilke restriktioner appen skal have på amerikansk land.

Indtil videre er deadline for afgørelsen udskudt til 18. februar, hvor Joe Biden skal tage stillingen til problematikken inden.

Nu lyder seneste udmelding fra Det Hvide Hus, at administratonen undersøger sikkerhedsrisikoen for amerikanske data fra apps såsom Tiktok, hvilket der ikke er nogen tidsfrist på.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Online

    Kod smartere med GitHub Copilot

    Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Threats

    Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS