Sundhedssektorens overgang til cloud giver alvorlige it-sikkerhedsproblemer

Ligesom alle andre lægger også sundhedssektoren flere og flere it-services i clouden. Men sikkerheden følger ikke med, viser ny rapport.

Artikel top billede

(Foto: John Bräuner /egionshospitalet Randers)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Se hvilke tre hyppige sikkerhedsfejl der begås i cloud.
506
2:45 min
Man kan måske dårligt forestille sig et mere uheldigt tidspunkt at udfordre sikkerheden i sundhedssektoren end under en pandemi. Ikke destro mindre er dét, hvad der er sket - som følge af selv samme pandemi.

Coronapandemien har globalt set har fået 88 procent af organisationerne i sundhedssektoren til at accelerere brugen af cloudteknologi. Men den øgede vandring af services til clouden udfordrer sundhedsvæsnets sikkerhed.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival

    Digital transformation | Ballerup

    Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.500 it-professionelle, møde mere end 60 leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

    16. & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

    Kelly Lyng Luvigsen

    VisionBird

    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job
    Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job