Sundhedssektorens overgang til cloud giver alvorlige it-sikkerhedsproblemer

Ligesom alle andre lægger også sundhedssektoren flere og flere it-services i clouden. Men sikkerheden følger ikke med, viser ny rapport.

Artikel top billede

(Foto: John Bräuner /egionshospitalet Randers)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Se hvilke tre hyppige sikkerhedsfejl der begås i cloud.
506
2:45 min
Man kan måske dårligt forestille sig et mere uheldigt tidspunkt at udfordre sikkerheden i sundhedssektoren end under en pandemi. Ikke destro mindre er dét, hvad der er sket - som følge af selv samme pandemi.

Coronapandemien har globalt set har fået 88 procent af organisationerne i sundhedssektoren til at accelerere brugen af cloudteknologi. Men den øgede vandring af services til clouden udfordrer sundhedsvæsnets sikkerhed.

Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger |

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

29. april 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

Sarah Strøyer Hove

Norriq Danmark A/S

Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
T-Systems har pr. 17. august 2026 ansat Anders Christensen som Head of Digital. Anders skal især beskæftige sig med at rådgive kunder om T-Systems digitale portefølje, inkl. kunstig intelligens løsninger og services. Anders kommer fra en stilling som Senior Director, Sovereign Services hos TDC Erhverv. Anders har tidligere beskæftiget sig med at rådgive om infrastruktur platforme og digitale løsninger, som giver en reel forretningsværdi. Nyt job

Anders Christensen

T-Systems