Når Michael Andersen forhandler med ransomware-hackere, handler det ikke om penge: "Hvis den følelsmæssigt involverede direktør så, hvad jeg skrev til gidselstagerne, så ville han nok slå mig ihjel"

Michael Andersen er professionel gidselforhandler. Og han har gjort det til en karrierevej at forhandle med ransomware-hackere på vejne af private virksomheder, når data er taget som gidsel, for store pengesummer. Men for Michael Andersen er pengene det sekundære, når han sætter sig til forhandlingsbordet.

Artikel top billede

Michael Andersen er CCO hos Eagle Shark. Foto: Thomas Fechtenburg

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Se hvad gidselforhandlerens primære fokus er, når han kommunikerer med ransomware-afpressere.
  • Læs hvorfor Michael Andersen aldrig lyver overfor de it-kriminelle.
  • Læs om Michael Andersens teknikker til en succesfuld forhandling.
1.572
8 min
Michael Andersen er tidligere militærmand. Han er driftsdirektør i den private efterretningsvirksomhed Eagle Shark og psykologisk rådgiver. Men han er først og fremmest forhandler. Gidselforhandler.

Han er trænet i forensic awareness - altså metoder og teknikker til efterforskning af kriminalitet - og har primært fokuseret på psykologi og filosofi i forhold til drift af virksomheder.

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Forsvar & beredskab

    Cybersikkerhed, realtidsdata og robuste it-systemer er blevet fundamentet for moderne forsvar.

    Netcompany A/S

    Managing Architect

    Midtjylland

    Shure Scandinavia A/S

    Signal Processing Developer with Ambitions

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-Supporter til Flyvestation Karup

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

    Hans Christian Thisen

    Norriq Danmark A/S

    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

    Christian Homann

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Birthe Kamstrup som Data & AI Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at optimere datadrevne beslutningsprocesser til glæde for Norriq's kunder. Hun kommer fra en stilling som Teamlead/Senior Insight Specialist hos CompanYoung. Hun er uddannet i sociologi og har en bachelor i erhvervsøkonomi på Aarhus universitet. Nyt job

    Birthe Kamstrup

    Norriq Danmark A/S