Efter smertelige år hos NNIT skal væksten tilbage på sporet: Her er de store vækstområder for NNIT i 2021

Med datterselskabet Scales som brohoved landede NNIT for nyligt en kæmpe Dynamics 365-kontrakt med Norlys. Nu sætter NNIT sejlene yderligere ind på energi- og forsyningssektoren, der skal være en af de fokusindustrier, der skal bringe væksten tilbage for NNIT.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Tjek hvilke fokusområder NNIT vil have i de kommende år
  • Hvilken fokusindustri NNIT navnlig forventer øget vækst fra
  • Indsigt i hvordan NNIT vil gribe forretningen an i 2021
836
4:15 min
NNIT har lagt to udfordrende og stormfulde år bag sig, hvor selskabets økonomi har været hårdt ramt af store, eksisterende aftaler, der er blevet tabt på gulvet med faldende omsætning og afskedigelser af medarbejdere som de benhårde konsekvenser.

Men for NNIT står 2021 i optimismens og vækstens tegn.

"Jeg er glad for, at året er lagt bag os, og vi nu kan begynde på et nyt år," fortalte Per Kogut i slutningen af januar, der kunne melde, at NNIT efter flere års tilbagegang nu forventer omsætningsvækst på mellem et til fire procent for 2021.

Læs mere: Per Kogut lægger "smerteligt år" bag sig - nu venter væksten: "Når vi kigger ud i fremtiden, så er vi meget positive for 2021"

Men hvor skal væksten komme fra hos NNIT, der dels har mistet momentum hos kernekunden Novo Nordisk - dels har set store, vigtige aftaler, blandt andet med Pandora, forsvinde ud af bagdøren?

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Thales

    AI gør de ondsindede bots både billigere og sværere at stoppe

    Kunstig intelligens har ikke bare givet virksomheder nye muligheder.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen