Efter smertelige år hos NNIT skal væksten tilbage på sporet: Her er de store vækstområder for NNIT i 2021

Med datterselskabet Scales som brohoved landede NNIT for nyligt en kæmpe Dynamics 365-kontrakt med Norlys. Nu sætter NNIT sejlene yderligere ind på energi- og forsyningssektoren, der skal være en af de fokusindustrier, der skal bringe væksten tilbage for NNIT.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Tjek hvilke fokusområder NNIT vil have i de kommende år
  • Hvilken fokusindustri NNIT navnlig forventer øget vækst fra
  • Indsigt i hvordan NNIT vil gribe forretningen an i 2021
836
4:15 min
NNIT har lagt to udfordrende og stormfulde år bag sig, hvor selskabets økonomi har været hårdt ramt af store, eksisterende aftaler, der er blevet tabt på gulvet med faldende omsætning og afskedigelser af medarbejdere som de benhårde konsekvenser.

Men for NNIT står 2021 i optimismens og vækstens tegn.

"Jeg er glad for, at året er lagt bag os, og vi nu kan begynde på et nyt år," fortalte Per Kogut i slutningen af januar, der kunne melde, at NNIT efter flere års tilbagegang nu forventer omsætningsvækst på mellem et til fire procent for 2021.

Læs mere: Per Kogut lægger "smerteligt år" bag sig - nu venter væksten: "Når vi kigger ud i fremtiden, så er vi meget positive for 2021"

Men hvor skal væksten komme fra hos NNIT, der dels har mistet momentum hos kernekunden Novo Nordisk - dels har set store, vigtige aftaler, blandt andet med Pandora, forsvinde ud af bagdøren?

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Teknisk projektleder til Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Midtjylland

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-specialister til WAN, Routing og Switching

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job