Microsoft, Google og Qualcomm skælver ved udsigten til at Nvidia opkøber ARM

De store tech-tenorer vil have at konkurrencemyndigheder kloden over presser på for at bremse Nvidia-opkøb.

Artikel top billede

Nvidias tophef Jensen Huang bedyrer, at ARM-opkøb handler om AI-teknologi.

Flere tech-giganter ser bekymrede til grafikspecialisten Nvidias planer om at anskaffe sig chip-virksomheden ARM.

It-kæmper som Microsoft, Google og Qualcomm er ifølge finansmedierne CNBC ogBloomberg i dialog med konkurrencemyndigheder kloden over. I både EU, USA, Kina og Storbritannien har tech-giganterne haft følere ude hos de lokale myndigheder, lyder det.

Frygten er, at Nvidia med opkøbet vil kunne lave om på, hvordan chip-producenten uddeler licenser til sin teknologi som i dag er at finde i bred vifte af elektronik fra bærbare til biler, smartphones og wearables.

Nvidia opkøbte i fjor ARM og sin subsidier for 40 milliarder dollar.

Både Qualcomm, Google og Microsoft udvikler egne processorer baseret på ARM-arkitektur. Skulle Nvidia lave om på licens-betingelserne, kan det give Nvidia en konkurrencefordel, skriver The Verge.

Nvidia har tidligere på måneden været i de europæiske myndigheders søgelys.

Læs også: EU bekymret: Indleder konkurrence-sag om Nvidias milliard-overtagelse af Arm

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Trustworks

    Tillid i en Zero-Trust verden

    Med voksende trusler, nye EU-krav og øget kompleksitet er cybersikkerhed nu en central ledelsesopgave på linje med strategi og økonomi.

    Unik System Design A/S

    DevOps Engineer

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS