Microsoft, Google og Qualcomm skælver ved udsigten til at Nvidia opkøber ARM

De store tech-tenorer vil have at konkurrencemyndigheder kloden over presser på for at bremse Nvidia-opkøb.

Artikel top billede

Nvidias tophef Jensen Huang bedyrer, at ARM-opkøb handler om AI-teknologi.

Flere tech-giganter ser bekymrede til grafikspecialisten Nvidias planer om at anskaffe sig chip-virksomheden ARM.

It-kæmper som Microsoft, Google og Qualcomm er ifølge finansmedierne CNBC ogBloomberg i dialog med konkurrencemyndigheder kloden over. I både EU, USA, Kina og Storbritannien har tech-giganterne haft følere ude hos de lokale myndigheder, lyder det.

Frygten er, at Nvidia med opkøbet vil kunne lave om på, hvordan chip-producenten uddeler licenser til sin teknologi som i dag er at finde i bred vifte af elektronik fra bærbare til biler, smartphones og wearables.

Nvidia opkøbte i fjor ARM og sin subsidier for 40 milliarder dollar.

Både Qualcomm, Google og Microsoft udvikler egne processorer baseret på ARM-arkitektur. Skulle Nvidia lave om på licens-betingelserne, kan det give Nvidia en konkurrencefordel, skriver The Verge.

Nvidia har tidligere på måneden været i de europæiske myndigheders søgelys.

Læs også: EU bekymret: Indleder konkurrence-sag om Nvidias milliard-overtagelse af Arm

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Pax8

    Den største barriere for AI er ikke teknologi - men at bevise dens forretningsværdi

    Ny leverancemodel gør det lettere og hurtigere for partnere at konfigurere præcis den AI-løsning, der giver kunderne et hurtigere og konkret afkast.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,