EU bekymret: Indleder konkurrence-sag om Nvidias milliard-overtagelse af Arm

EU sætter gang i stor undersøgelse af Nvidias køb af britiske Arm, som kan få store konsekvenser for hele chip-markedet. Rivaler vil have EU til at blokere for købet.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

EU og Storbritannien vil kigge nærmere på Nvidias planer om at opkøbe den britiske chip-producent Arm og indleder nu en undersøgelse af opkøbet.

Det sker efter, at EU har modtaget en række henvendelser fra chip-producenter, der vil have EU til at blokere for handlen, som de frygter kan skævvride hele markedet.

Det skyldes, at Arm står bag en særlig chip-arkitektur, som andre producenter via licenser kan anvende og modificere til egne behov.

Arm-arkitekturen er kendt for at være enkel, hvilket har gjort den meget udbredt i mobil-telefoner og i markedet for såkaldte low-power chip i det hele taget.

Stort set alle de store chip-producenter har i dag købt licenser til Arms designs og teknologier.

Arm ejes i dag af japanske Softbank, der ikke er chipproducent. Det er Nvidia til gengæld. Det betyder, at de fleste af køberne af Arms licenser i dag er konkurrenter til Nvidia.

Og de frygter, hvad der vil kunne ske for markedet med denne konstruktion.

Nvidias topchef, Jensen Huang, har blankt afvist, at det på nogen måde skulle være i Nvidias interesse at udnytte situationen til egen fordel.

Han har flere gange garanteret, at Nvidia vil bibeholde Arms åbne licens-model.

EU holder muligheden for helt at blokere for handlen åben. På den anden side kan det også meget vel ende med, at handlen går igennem i en eller anden udstrækning.

Nvidia og Softbank har godt været klar over, at handlen ville være kontroversiel, og de har fra begyndelsen givet hinanden 18 måneder til at få alle tilladelser på plads efter konkurrencemyndigheders undersøgelser.

Også USA, Storbritannien og Kina er i gang med at undersøge de konkurrencemæssige konsekvenser af handlen.

Læs også:

Nvidias gigant-køb af Arm Holding i myndigheders søgelys: Frygter store konsekvenser for hele chip-industrien

ARM-grundlægger: Det vil være 'en katastrofe' hvis Nvidia køber ARM - se hvorfor her

Nvidia tæt på at købe Arm: Kan blive største opkøb nogensinde i chip-branchen

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 14. september 2026 ansat Andreas Thorø Møller som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Endpoint Consultant hos Fellowmind Denmark A/S. Han er uddannet Datatekniker. Nyt job
    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

    Michelle Sørensen

    Netip A/S