EU bekymret: Indleder konkurrence-sag om Nvidias milliard-overtagelse af Arm

EU sætter gang i stor undersøgelse af Nvidias køb af britiske Arm, som kan få store konsekvenser for hele chip-markedet. Rivaler vil have EU til at blokere for købet.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

EU og Storbritannien vil kigge nærmere på Nvidias planer om at opkøbe den britiske chip-producent Arm og indleder nu en undersøgelse af opkøbet.

Det sker efter, at EU har modtaget en række henvendelser fra chip-producenter, der vil have EU til at blokere for handlen, som de frygter kan skævvride hele markedet.

Det skyldes, at Arm står bag en særlig chip-arkitektur, som andre producenter via licenser kan anvende og modificere til egne behov.

Arm-arkitekturen er kendt for at være enkel, hvilket har gjort den meget udbredt i mobil-telefoner og i markedet for såkaldte low-power chip i det hele taget.

Stort set alle de store chip-producenter har i dag købt licenser til Arms designs og teknologier.

Arm ejes i dag af japanske Softbank, der ikke er chipproducent. Det er Nvidia til gengæld. Det betyder, at de fleste af køberne af Arms licenser i dag er konkurrenter til Nvidia.

Og de frygter, hvad der vil kunne ske for markedet med denne konstruktion.

Nvidias topchef, Jensen Huang, har blankt afvist, at det på nogen måde skulle være i Nvidias interesse at udnytte situationen til egen fordel.

Han har flere gange garanteret, at Nvidia vil bibeholde Arms åbne licens-model.

EU holder muligheden for helt at blokere for handlen åben. På den anden side kan det også meget vel ende med, at handlen går igennem i en eller anden udstrækning.

Nvidia og Softbank har godt været klar over, at handlen ville være kontroversiel, og de har fra begyndelsen givet hinanden 18 måneder til at få alle tilladelser på plads efter konkurrencemyndigheders undersøgelser.

Også USA, Storbritannien og Kina er i gang med at undersøge de konkurrencemæssige konsekvenser af handlen.

Læs også:

Nvidias gigant-køb af Arm Holding i myndigheders søgelys: Frygter store konsekvenser for hele chip-industrien

ARM-grundlægger: Det vil være 'en katastrofe' hvis Nvidia køber ARM - se hvorfor her

Nvidia tæt på at købe Arm: Kan blive største opkøb nogensinde i chip-branchen

Annonce

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Senior specialister (DevSecOps) til Forsvarets nye Digitale Backbone

Nordjylland

Capgemini Danmark A/S

AI Data Architect

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra gavdi

AI er blevet en del af arbejdsdagen - men er vi klar til at bruge den?

AI bliver først for alvor en del af arbejdet, når teknologien integreres i den måde, vi arbejder på. At have adgang til AI betyder ikke nødvendigvis, at medarbejderne er klar til at bruge den.

Navnenyt fra it-Danmark

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

Nikolaj Henrik Pieter Jansen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

Vlad-Andrei Fagarasan

Norriq Danmark A/S