Steve Ballmer: ”Microsoft burde have satset på cloud’en tidligere”

Steve Ballmer fortryder nu, at han ikke fik satset noget tidligere på cloud-markedet, dengang han var Microsoft-chef.

Artikel top billede

(Foto: Wikimedia)

Den forhenværende Microsoft-CEO Steve Ballmer ser kritisk tilbage på sin egen rolle som administrerende direktør.

Det fremgår af et interview på det sociale medie Clubhouse, skriver finansmediet CNBC.

Her fortryder han, godt ti år efter at Microsoft Azure cloud-forretning blev til i 2010, at man dengang ikke rykkede ind på cloud-markedet tidligere.

”Azure – vi burde være startet et år eller to tidligere,” lyder det fra den tidligere Microsoft-topchef, som fortsætter:

”Vi debuterede faktisk med platform ’as a service’ i stedet for infrastruktur ’as a service’. Vi ville nok gribe tingene anderledes an i dag. Det har kostet os tid i, skal vi kalde det slaget, med AWS,”

Steve Ballmer blev i 2014 afløst som frontfigur i Microsoft af Azure-chef, Satya Nadella, som siden har etableret Microsoft som en af de førende cloud-leverandører.

Hos Amazon har topposten netop skiftet hænder, efter at stifter Jeff Bezos overdrog tronen til AWS-chef Andy Jassy.

Læs også: Han skal afløse Jeff Bezos som ny topchef for Amazon: Forstå Andy Jassy og se hvordan han kan få Amazon til at brillere yderligere

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos