Goldman Sachs køber den svenske milliardforretning Advania

Goldman Sachs køber aktiemajoriteten i det svenske it-selskab Advania, der blandt andet overtog danske Kompetera sidste år.

Artikel top billede

(Foto: Romain Dancre)

Den amerikanske investeringsbank Goldman Sachs har haft den store tegnebog fremme ved det seneste opkøbsrov i Norden.

Banken har nemlig købt aktiemajoriteten i det fremadstormende svenske it-selskab Advania, der er tilstede i Danmark, Finland, Norge, Sverige og Island og beskæftiger 1.400 medarbejdere.

Det skriver parterne i en pressemeddelelse. Prisen for handlen oplyses ikke.

Advania er vokset med over 20 procent hvert år de seneste fem år og omsætter i dag for fem milliarder svenske kroner. Med overtagelsen vil Goldman Sachs sætte endnu mere fart på vækstmotoren både orgniask og via opkøb, fremgår det.

"Goldman Sachs er førende inden for private equity med en stærk track record indenfor investeringer i teknologisektoren og i Norden. At samarbejde med dem er ikke kun en blåstempling af det, vi hidtil har opnået, men også et løfte til alle her på Advania om, at rejsen fremad vil være fuld af spænding og nye muligheder," lyder det fra Mikael Noaksson, topchef i Advania Group.

Advania købte danske Kompetera

Tilbage i febuar 2020 var Advania på opkøbstogt i Danmark, hvor selskabet overtog danske Kompetera med 30 ansatte.

Indtil da havde Advania kun været repræsenteret ved et par medarbejdere i Danmark.

Med Kompetera ombord kunne selskabet for alvor plante flaget i den danske muld. Samtidig udskiftede Carsten Weis titlen som administrerende direktør i Kompetera ud med titlen som topchef i Advania Danmark.

Advania sporer sine rødder til 1939, da en islandsk iværksætter grundlagde et værksted til reparation af kontorudstyr i Reykjavik. I de følgende årtier udviklede tre separate afdelinger af it-virksomheder sig i tre nordiske lande, Island, Sverige og Norge. I 2012 blev de lagt sammen, og Advania blev dannet.

I dag har Advania sit hovedkontor i Stockholm, Sverige.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Sådan er teknologi og design med til at skabe vellykkede hybridmøder

    Måden vi mødes på har ændret sig. Så hvorfor ser vores mødelokaler stadig ens ud?

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen