Bitcoin-eventyret fortsætter ufortrødent: Bitcoin-kurs snublende tæt på 50.000 dollar

2021 har været et særdeles godt år for kryptovaluta-kongen bitcoin, der nu er meget tæt på at ramme 50.000 dollar svarende til over 300.000 kroner.

Artikel top billede

I skrivende stund har kursen på bitcoin endnu en gang passeret 49.000, dollar og tirsdag var kursen faktisk på et tidspunkt over 50.000 svarende til 307.000 kroner.

Det skriver Reuters.

Rundt regnet er bitcoin-kursen skudt i vejret med 70 procent i indeværende år.

Den største kryptovaluta målt på markedsværdi fik endnu et skub i vejret efter, at Tesla i seneste uge kunne melde, at det vil købe bitcoin for ni milliarder kroner og begynde at tage imod bitcoin som betaling.

Læs også: Elon Musks store bitcoin-sats kan blive startskuddet på historisk krypto-boom - eller ende som en maveplasker

Udover Tesla har bitcoin trukket hidtil usete strømme af små og store investorer i de seneste måneder, som har ført til det ene kurshop efter det andet.

Tilbage i begyndelsen af januar nåede bitcoin en rekordhøj kurs på 30.000 dollar stykket.

Men prisen er siden fortsat gennem loftet, hvor der nu er lagt næsten 20.000 dollar til prisen.

De investorer, der er blevet forgyldt af kursstigningerne og solgt bitcoin med profit, skal dog huske at betale skat af fortjenesten - noget som skattevæsenet er begyndt at interessere sig en del for.

Senest har Skattestyrelsen meddelt, at man har hentet mere end 30 millioner kroner, efter at have gennemgået mere end 500 handler med kryptovaluta.

Læs mere om det her: Skat slår ned på danske handler med kryptovaluta: Opkræver 30 millioner kroner i skat - overvejer politianmeldelser

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Academic Work Denmark A/S

    Accele­rated learning har løst samfund­skri­tiske udfordringer hos vores nordiske naboer

    Med akut mangel på blandt andet IT- og Tech kompetencer er det nødvendigt at gøre op med traditionel uddannelsestænkning.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

    Lars Mørch

    Idura

    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)

    Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Marie Søndergaard

    Energinet