Skat slår ned på danske handler med kryptovaluta: Opkræver 30 millioner kroner i skat - overvejer politianmeldelser

541 særlige skatte-kontroller af handel med kryptovaluta i Danmark sikrer skattevæsenet million-gevinst. Overvejer politianmeldelser.

Artikel top billede

(Foto: PR-Foto)

Skattevæsenet henter mere end 30 millioner kroner direkte i skattekassen, efter Skattestyrelsen har gennemgået mere end 500 handler med kryptovaluta.

Samtidig overvejer Skattestyrelsen at melde 48 danskere til politiet for deres omgang med kryptovaluta.

Faktisk har det vist sig, at der ikke er blevet betalt korrekt skat i hele 67 procent af de kontrollerede handler.

Skattestyrelsen meddeler, at sagerne er resultatet af en målrettet indsats på at kontrollere danskernes investeringer i kryptovaluta.

“Styrelsen har identificeret godt 16.000 personer og virksomheder som handlende med kryptovaluta og oplysningerne viser, at der i gennemsnit foretages flere handler per person eller virksomhed. Som det højeste indtil nu, er der registreret 50.000 handler foretaget af samme person eller virksomhed i perioden,” meddeler Skattestyrelsen.

Styrelsen har gennemgået 541 sager om kryptovaluta. Og der er tale om meget komplicerede sager, som det kan være vanskeligt at få fuldt overblik over for skattevæsenet.

Skatteminister Morten Bødskov (S) meddeler, at skattevæsenet i de senere år har gjort sig ‘gode erfaringer,’ som kan anvendes i de fremadrettede kontroller på området.

Desuden har skattevæsenet indkøbt et it-system, der skal håndtere en række opgaver i efterforskningen af handel med kryptovaluta, som hidtil har været håndteret manuelt.

Det “skal gøre det nemmere at kortlægge og visualisere kryptovaluta-handlens transaktioner,” meddeler Skattestyrelsen.

Morten Bødskov meddeler, at skattevæsenet allerede har testet det nye it-værktøj.

“Systemet fandt betydelige mængder kryptovaluta med forbindelse til de borgere, systemet testede på. Så det tegner lovende for det fremtidige arbejde,” siger han.

Læs også:

Har du betalt skat? Skattestyrelsen går i gang med at gennemtrawle 20.000 danskeres kryptohandler

Elon Musks store bitcoin-sats kan blive startskuddet på historisk krypto-boom - eller ende som en maveplasker

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | København

Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

Andre events | København

Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

Sikkerhed | Aarhus C

Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse
Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Per Claus Henriksen som Datacenter-specialist. Per skal især beskæftige sig med opbygning og udvikling af Alcadons datacenterforretning. Per har tidligere beskæftiget sig med forskellige facetter af datacenterbranchen. Både via PR-bureau og som ansat i datacentre. Nyt job

Per Claus Henriksen

Alcadon ApS

Connexa A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Ivan Nielsen som IT Konsulent. Han skal især beskæftige sig med IT Infrastruktur og services. Han kommer fra en stilling som IT Konsulent hos IT Forum Gruppen A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med IT Infrastruktur og konsulentopgaver. Nyt job

Ivan Nielsen

Connexa A/S

Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

Jesper Krogh Heitmann

Danske Spil