Arla vil fordoble it-afdelingen: Trækker it hjem efter mange års outsourcing: Se CIO Torben Fabrins plan her

Interview: På bare to år skal mejerigiganten Arla ansætte 200 it-medarbejdere i koncernen. Det betyder, at afdelingen bliver dobbelt så stor. De hundredevis af nye it-folk skal blandt andet løfte ambitionen om, at Arla skal være det førende mejeri online.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Læs hvorfor Arla har valgt at insource en stor del af medarbejderne
  • Se hvad medarbejderne skal lave
  • Hvordan CIO Torben Fabrin finder den rigtige balance i outsourcingen
1.079
5:30 min
Den danske mejerigigant Arla skal ansætte 200 it-folk på bare to år. De 150 er allerede sikret, og de sidste 50 kommer i løbet af de næste seks måneder.

Det store ansættelsestempo sker blandt andet for at insource en del medarbejdere, der tidligere var blevet skåret fra.

Det fortæller Arlas CIO Torben Fabrin til Computerworld.

"For flere år siden outsourcede vi for meget. Jeg plejer at sige, at vi outsourcede arme og ben, men vi outsourcede nok også en del af hovedet," forklarer Torben Fabrin til Computerworld.

Når de næste 50 er ansat, vil Arlas it-afdeling på få år være fordoblet i størrelse med i alt 400 it-medarbejdere, fordelt mellem Viby J og Gdansk, hvor Torben Fabrin også sidder til dagligt.

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job