Whatsapp-rod fortsætter hos coronatest-udbyder: Tidligere ansatte har stadigvæk adgang til følsomme patient-oplysninger

Flere hundrede medarbejdere hos lyntestcenter-udbyderen Medicals Nordics kan fortsat have adgang til følsomme persondata igennem chat-tjenesten WhatsApp.

Artikel top billede

(Foto: Unsplash)

Det stærkt kritiserede selskab bag flere af landets tidligere lyntest-centre for covid-19, Medicals Nordics, har fortsat ikke lappet hullet til de personfølsomme oplysninger, som er blevet det over den Facebook-ejede beskedtjeneste WhatsApp.

Ifølge Politiken har tidligere medarbejdere hos virksomheden stadigvæk adgang til de følsomme patientoplsyninger, som tidligere er blevet håndteret igennem chat-tjenesten.

Det sker efter, at virksomheden selv meldte sig til Datatilsynet mod slutningen af januar 2021.

I en besked til mediet bekræfter selskabet, at der fortsat er risiko for datasikkerhedsbrud: ”Det er Medicals Nordics opfattelse, at denne utilsigtede adgang for tidligere medarbejdere til fortsat at have adgang til personoplysninger efter omstændighederne kan udgøre en datasikkerhedsbrist,” lyder det.

Medicals Nordic har siden kontaktet 364 ansatte skriftligt for at få dem til at skrive under på, at alle oplysninger vil blive slette og at alt det følsomme indhold hverken vil tilgås eller deles, skriver mediet.

Selskabet oplyste sidst i januar, at man fra 1. februar vil tage et andet it-system i brug.

Læs også: Privat testcenter melder sig selv til Datatilsynet: Ansatte brugte WhatsApp til at dele private oplysninger

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Nordhavn

SAP Excellence Day 2026

Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

Infrastruktur | København

Datacenterstrategi 2026

Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

Sikkerhed | Aarhus C

Identity Festival 2026 - Aarhus

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job
Sourcing IT har pr. 2. februar 2026 ansat Susanne Sønderskov som Salgsdirektør. Hun skal især beskæftige sig med at styrke Sourcing IT’s kommercielle fundament, skalere salgsindsatsen og øge tilstedeværelsen bl.a. hos jyske kunder. Hun kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Right People Group ApS. Hun har tidligere beskæftiget sig med salgsledelse inden for IT-freelanceleverancer og komplekse kundeaftaler, både privat og offentligt. Nyt job

Susanne Sønderskov

Sourcing IT

Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Martin Ingolf Broberg, 43 år,  som webmaster. Han skal især beskæftige sig med at få idura.eu til at spille på alle digitale tangenter og sikre, at siden genererer nye leads. Han kommer fra en stilling som team lead hos Danmarks Radio. Han har tidligere beskæftiget sig med blandt andet at stifte og lede et analyseteam i DR med fokus på web og lyd. Nyt job
Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

Rikke Badsberg

Adeno K/S