SAP vælter ind på middleware-markedet

Med sin entre på markedet for middleware-software er det lykkedes det tyske softwarehus SAP at forvirre potentielle kunder over hele planeten. Kunderne ved simpelthen ikke, hvad det handler om. Nu kommer en stor kampagne.

Verdens største leverandør af virksomhedssystemer, tyske SAP, satser på at kunne holde konkurrenter som Oracle og Microsoft fra døren med et nyt produkt, skriver Wall Street Journal, der samtidig peger på et lille problem: En pæn del af SAP's kunder er i tvivl om, hvad den nye software egentlig kan og skal.

Produktet, der har fået navnet Netweaver, er middleware. Det vil sige software, der binder forskellige computerprogrammer sammen, så de kan udveksle informationer.

Middleware en vigtig spiller

Middleware spiller en stadig vigtigere rolle i kampen mellem de store softwareleverandører, der slås om at opnå verdensomspændende dominans.

SAP, der primært lever af at sælge omfattende virksomhedssystemer til store virksomheder, håber med introduktionen af Netweaver at få endnu bedre fat i de store kunder.

Håbet går på, at kunderne med Netweaver oplever mindre besvær med at få deres SAP virksomhedssystem til at samarbejde med resten af virksomhedens applikationer.

Ifølge Wall Street Journal har SAP postet millioner af dollar i middleware-anstrengelserne i en af den 32-årige virksomheds største initiativer.

Forvirrer hele planeten

? Dette var sandsynligvis den vigtigste annoncering i SAP's historie, og det lykkedes SAP at sprede forvirring omkring den over hele planeten, siger John Parkinson, teknisk chef hos Cap Gemini, der arbejder med implementering af SAP hos store virksomheder.

SAP håber, at Netweaver, som virksomheden er ved at rulle ud over hele verden, kan hjælpe med at øge omsætningen i et marked, hvor konkurrencen er knivskarp, og hvor kunderne er modvillige overfor at bruge penge på kostbare teknologiske projekter.

Ifølge John Parkinson fejlede SAP i at gøre kunderne klart, hvad den nye softwarepakke egentlig betyder for dem.

Nu tager SAP fat på den del af annonceringen, men ifølge John Parkinson har SAP godt nok den rigtige besked til kunderne, "men selskabet fortæller det til en kunde ad gangen".

Netweaver for Dummies

For at give kunderne en bedre idé om, hvad den nye software handler om, har SAP udgivet en NetWeaver for Dummies pamflet i samarbejde med John Wiley & Sons Inc., der er forlaget bag en udbredt serie af lær-selv pamfletter.

SAP har også gennemført en verdensomspændende kampagne med forklarende sessioner for interesserede kunder.

? Du behøver nogen forklaring for at forstå historien, siger SAP's øverste chef Henning Kagermann til Wall Street Journal.

Analytikere og kunder siger, at det er alt for tidligt at bedømme om Netweaver, der kun bruges af en brøkdel af SAP's 23.000 kunder, er en succes eller ej.

Succes eller ej så får SAP under alle omstændigheder store problemer med at slå igennem på det 39 milliarder kroner store marked for middleware, hvor etablerede spillere som BEA Systems, IBM og Microsoft allerede har slået deres folder i adskillige år.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra DE-CIX

    Enhver strategi for applikationsmodernisering bør tage netværket med fra start

    Modernisering af ældre on-premise-applikationer til cloud-løsninger er en topprioritet for virksomheder globalt.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

    Huy Duc Nguyen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Sarah Birkegaard Elkjær som Marketing Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med at styrke marketingsteamets evne til at planlægge, drive og følge op på leadgenererende aktiviteter. Nyt job

    Sarah Birkegaard Elkjær

    Norriq Danmark A/S

    Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

    Jesper Krogh Heitmann

    Danske Spil

    Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

    Christian Kamper Garst

    Enterprise Rent-A-Car