Dansk tech-startup får lunken modtagelse på børsen: Falder med 19 procent

Den danske it-startup Valuer er i dag blevet introduceret på Nasdaq First North Premier-børsen, hvor modtagelsen har været lunken blandt investorerne. Aktien er nede med 19,38 procent på første handelsdag.

Artikel top billede

It-selskabet Valuer kan nu officielt kalde sig et børsnoteret selskab, selvom modtagelsen på markedet ikke var overvældende.

Aktien, der kun er en enkel handelsdag gammel, faldt med 19,38 procent mandag.

På forhånd var aktien overtegnet med 190 procent, og udbudskursen lå på 13 kroner, som investorer på forhånd havde tegnet aktier for.

Da børsen åbnede kl 09.00 skød aktien lidt i vejret og ramte kurs 15.

Derefter begyndte aktien at falde. Ved lukketid mandag eftermiddag endte aktien i kurs 10,48.

Valuer er et SaaS-selskab, der står bag en platform, der matcher etablerede virksomheder med innovative startups.

"Vores vision i Valuer er at bringe verdens bedste idéer derhen, hvor der er mest brug for dem," lød det fra Dennis Poulsen, administrerende direktør i Valuer, i en pressmeddelelse forud for børsintroduktionen.

"Notering på Nasdaq First North Premier er et unikt, men naturligt skridt for Valuer. Med noteringen kan vi nå vores mål om at fremme datadreven innovation, som er tilgængelig for alle," tilføjede han.

Efter første handelsdag har selskabet en markedsværdi på 322 millioner kroner. Dette ligger i tråd med ønsket fra Valuer-ledelsen, der forventede en værdiansættelse på 300 millioner kroner.

Dennis Poulsen har tidligere fortalt til Finans, at kapitalen fra børsnoteringen skal bruges til en yderligere ekspansion.

"For os handler det om at komme ud over stepperne på det internationale marked og sælge vores tjeneste til mange forskellige virksomheder. Det er jo ikke noget, vi har fokuseret så meget på hidtil," fortalte han tilbage i januar.

Derudover agter Valuer at tredoble omsætningen i 2021.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Red Barnet

    Software developer til Red Barnets IT-team

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    AI Data Architect

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job