Test: Huawei Sound X er hvad du får, når du giver en smart-højttaler det hvide snit

Smarthøjttaleren fra den kinesiske teknologi-kæmpe er desværre handikappet af storpolitik. Det er der ikke desto mindre kommet et godt slagtilbud ud af.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Indblik i hvad der forhindrer Sound X i at brillere
  • Computerworlds dom over den nu skarpt prissatte højttaler
790
4 min
Hvad gør man, når man ikke længere er velkommen i det gode selskab?

Man finder selvfølgeligt nye klubber, hvor man er velkommen.

Det er lidt den rute, som den kinesiske mobilproducent Huawei har fundet sig i de vestlige markeder, hvor selskabets mobiltelefoner og mobil-infrastruktur er blevet udelukket både direkte og indirekte.

Som en af klodens største elektronikvirksomheder har selskabet dog andre ben at stå på. Huawei er gået fra at være debutant til kompetent pc-producent på ingen tid og satser stadigvæk mere på smart, trådløs lyd.

Mens Huawei har haft lidt varierende held i headset-segmentet, lægges der op til et helt andet drøn i hjemmet, med design-højttaleren Sound X, som udviklet i partnerskab med de audiofile med skøre lydingeniører fra franske Devialet.

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Marie Søndergaard

Energinet

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job
Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Thomas Nakai

Carlsberg