Verdens største kryptobørs fordoblede omsætningen i 2020: Nu søger Coinbase om børsnotering

Verdens største kryptobørs, Coinbase, voksede sig til dobbelt størrelse i 2020. Nu har selskabets søgt om at blive børsnoteret på Nasdaq.

Artikel top billede

Verdens største kryptobørs, Coinbase, stiler nu efter selv at blive børsnoteret.

Selskabet, der fordoblede omsætningen i løbet af 2020, har torsdag søgt om at blive børsnoteret på Nasdaq.

Det skriver CNBC.

Ifølge ansøgningen havde Coinbase en omsætning på 1,2 milliarder dollar, eller hvad der svarer til 7,3 milliarder kroner, i 2020. Det er en solid stigning i forhold til 2019, hvor omsætningen lød på 483 millioner dollar.

Samtidig rapporterer selskabet om en indtjening på 322 millioner dollar i løbet af 2020.

Læs også: Endnu en krypto-rekord: Ethereum haler ind på bitcoin

Ved udgangen af året havde Coinbase 43 millioner aktive brugere, der handler kryptovaluta gennem selskabets platform.

Bitcoin og Ethereum, der er verdens to største kryptovalutaer, udgør sammenlagt 56 procent af brugernes samlede investeringer, lyder det.

Selskabets ansøgning om at blive et offentligt handlet selskab sker i en tid, hvor de digitale valutaer er populære som aldrig før.

Både Bitcoin og Ethereum har ramt rekordhøje kurser de seneste uger.

Bitcoin toppede i kurs 58.000 sidste uge, og det samme gjorde Ethereum, der krydsede 2.000 dollar mærket.

De voldsomme stigninger sker blandt andet i kølvandet på en nykommen anerkendelse af Bitcoin.

En række virksomheder og finansielle institutioner har været ude og omfavne kryptovalutalen - heriblandt Tesla, der foruden selv at have købt bitcoin for ni milliarder kroner, også planlægger at acceptere Bitcoin som betalingsmiddel.

Læs også: Bitcoin-eventyret fortsætter ufortrødent: Bitcoin-kurs snublende tæt på 50.000 dollar

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S