Usikkert om digitalt vaccinepas skal sendes i udbud

Flere it-virksomheder har tilbudt at udvikle det digitale vaccinepas, der skal være klar til maj. Men det er uvist, om løsningen overhovedet skal sendes i udbud.

Artikel top billede

(Foto: Daniel Schludi)

En række it-virksomheder har allerede givet deres bud på et muligt digitalt vaccinepas.

Men det er usikkert, om der overhovedet vil blive et reelt udbud om løsningen.

Det skriver Børsen.

Danmarks digitale vaccinepas skal være klar til maj, har finansminister Nikolai Wammen (S) tidligere meldt ud. Men omfanget af passet og hvordan den konkrete løsning skal se ud, er altså endnu usikkert.

Hos regeringens støtteparti Radikale Venstre ser man ikke nogen grund til at sende opgaven i udbud. Her mener sundhedsordfører Stinus Lindgreen, at opgaven kan løses inden for de eksisterende rammer.

"Jeg forstår ikke, hvad det er, vi skal udvikle en app for. Vi kan jo dokumentere det i vores sundhed.dk, som vi har nu. Så jeg forstår slet ikke, hvad det er, man arbejder på, for at være helt ærlig,” siger ordføreren til avisen.

Første udgave er klar

Allerede nu kan man hente den første tidlige udgave af et digitalt vaccinepas.

Netop på Sundhed.dk kan man du printe et bevis på, at du er blevet vaccineret eller har fået foretaget en negativ PCR-test.

Læs mere her: Myndighederne lancerer første udgave af digitalt coronapas

Netcompany, IBM og e-Boks er blandt de virksomheder, der allerede har fortalt, at de har en løsning til et digitalt vaccinepas klar.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Er jeres mødelokaler sikre nok?

    Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS