Usikkert om digitalt vaccinepas skal sendes i udbud

Flere it-virksomheder har tilbudt at udvikle det digitale vaccinepas, der skal være klar til maj. Men det er uvist, om løsningen overhovedet skal sendes i udbud.

Artikel top billede

(Foto: Daniel Schludi)

En række it-virksomheder har allerede givet deres bud på et muligt digitalt vaccinepas.

Men det er usikkert, om der overhovedet vil blive et reelt udbud om løsningen.

Det skriver Børsen.

Danmarks digitale vaccinepas skal være klar til maj, har finansminister Nikolai Wammen (S) tidligere meldt ud. Men omfanget af passet og hvordan den konkrete løsning skal se ud, er altså endnu usikkert.

Hos regeringens støtteparti Radikale Venstre ser man ikke nogen grund til at sende opgaven i udbud. Her mener sundhedsordfører Stinus Lindgreen, at opgaven kan løses inden for de eksisterende rammer.

"Jeg forstår ikke, hvad det er, vi skal udvikle en app for. Vi kan jo dokumentere det i vores sundhed.dk, som vi har nu. Så jeg forstår slet ikke, hvad det er, man arbejder på, for at være helt ærlig,” siger ordføreren til avisen.

Første udgave er klar

Allerede nu kan man hente den første tidlige udgave af et digitalt vaccinepas.

Netop på Sundhed.dk kan man du printe et bevis på, at du er blevet vaccineret eller har fået foretaget en negativ PCR-test.

Læs mere her: Myndighederne lancerer første udgave af digitalt coronapas

Netcompany, IBM og e-Boks er blandt de virksomheder, der allerede har fortalt, at de har en løsning til et digitalt vaccinepas klar.

Annonceindlæg fra Arrow ECS

Copilot: Din digitale assistent eller en sikkerhedstrussel?

Stor bekymring hos IT og compliance – men Copilot er IKKE problemet

Navnenyt fra it-Danmark

Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

Per Glentvor

Lector ApS

Simple Agency Group A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Bo Christiansen, 38 år,  som CCO. Han skal især beskæftige sig med kommercielle partnerskaber og digitalisering af koncernens aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Director for eCommerce & Customer Platforms hos Atea A/S. Han er uddannet MSc in economics and business administration, Strategy, Organisation and Leadership. Han har tidligere beskæftiget sig med drift og udvikling af større eCommece teams med fokus på kundeoplevelsen. Nyt job

Allan Bo Christiansen

Simple Agency Group A/S

netIP har pr. 1. januar 2026 ansat Michael Kjøgx som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Konsulent hos Blue Byte og før da ATEA og XPconsult. Nyt job
Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Per Claus Henriksen som Datacenter-specialist. Per skal især beskæftige sig med opbygning og udvikling af Alcadons datacenterforretning. Per har tidligere beskæftiget sig med forskellige facetter af datacenterbranchen. Både via PR-bureau og som ansat i datacentre. Nyt job

Per Claus Henriksen

Alcadon ApS