Usikkert om digitalt vaccinepas skal sendes i udbud

Flere it-virksomheder har tilbudt at udvikle det digitale vaccinepas, der skal være klar til maj. Men det er uvist, om løsningen overhovedet skal sendes i udbud.

Artikel top billede

(Foto: Daniel Schludi)

En række it-virksomheder har allerede givet deres bud på et muligt digitalt vaccinepas.

Men det er usikkert, om der overhovedet vil blive et reelt udbud om løsningen.

Det skriver Børsen.

Danmarks digitale vaccinepas skal være klar til maj, har finansminister Nikolai Wammen (S) tidligere meldt ud. Men omfanget af passet og hvordan den konkrete løsning skal se ud, er altså endnu usikkert.

Hos regeringens støtteparti Radikale Venstre ser man ikke nogen grund til at sende opgaven i udbud. Her mener sundhedsordfører Stinus Lindgreen, at opgaven kan løses inden for de eksisterende rammer.

"Jeg forstår ikke, hvad det er, vi skal udvikle en app for. Vi kan jo dokumentere det i vores sundhed.dk, som vi har nu. Så jeg forstår slet ikke, hvad det er, man arbejder på, for at være helt ærlig,” siger ordføreren til avisen.

Første udgave er klar

Allerede nu kan man hente den første tidlige udgave af et digitalt vaccinepas.

Netop på Sundhed.dk kan man du printe et bevis på, at du er blevet vaccineret eller har fået foretaget en negativ PCR-test.

Læs mere her: Myndighederne lancerer første udgave af digitalt coronapas

Netcompany, IBM og e-Boks er blandt de virksomheder, der allerede har fortalt, at de har en løsning til et digitalt vaccinepas klar.

Event: Computerworld Summit 2026 - København

Digital transformation | København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

28. april 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

Søren Vindfelt Røn

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

Rasmus Stage Sørensen

Norriq Danmark A/S

Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse