Myndighederne lancerer første udgave af digitalt coronapas

Første udgave af coronapasset er nu tilgængeligt på sundhed.dk. Fra midten af marts integreres løsningen i MinSundhed-appen, oplyser Digitaliseringsstyrelsen.

Artikel top billede

(Foto: Digitaliseringsstyrelsen/PR)

Første skridt mod et fuldt funktionsdygtigt coronapas er taget.

Nu er det muligt for borgere at se og printe et personligt coronapas på Sundhed.dk. Her kan man se status for PCR-tests og vaccine-forløb.

Fra midten af marts vil løsningen findes i appen MinSundhed. Det oplyser Digitaliseringsstyrelsen.

Derved er en samlet, digital løsning for coronapasset klar inden sommer, lyder det. Indtil videre lyder sigtet, at løsningen er færdig i maj.

I februar 2020 blev arbejdet sparket igang med at udvikle det digitale coronaps, der skal bidrage til en gradvis åbning af samfundet, selvom det endnu er uvist, hvad coronapasset vil give adgang til.

Læs også: Finansminister Nicolai Wammen (S): Det digitale coronapas vil være klar til maj

Coronpasset udvikles med hjælp fra et partnerskab med erhvervs- og kulturlivet, der skal være med til at definere, hvordan løsningen bliver anvendelig for dem, der skal bruge det.

"Der er den 2. marts afholdt første møde i partnerskabet, hvor der blev givet fuld opbakning til hurtigst muligt – i forlængelse af de eksisterende løsninger på sundhedsområdet – at lancere en løsning, der kan understøtte genåbningen," skriver styrelsen.

Udviklingen af en løsning for et digitalt coronapas sker i et samarbejde på tværs af Sundhedsministeriet, Danske Regioner, Erhvervsministeriet, Justitsministeriet, Kulturministeriet og Finansministeriet. Hertil kommer ovennævnte partnerskab.

Derudover har projektet nedsat et advisory board, der består af en række eksperter fra Datetisk Råd og Cybersikkerhedsrådet. Da Smittestop-appen blev lanceret sidste år, så man et lignende setup.

Læs også: Partier afkræver regeringen svar om kommende vaccinepas: "Jeg forstår simpelthen ikke, hvad der sker"

Annonceindlæg fra Bluecircle

Partiklerne ingen taler om: Den oversete risiko i datacentre og serverrum

Støv, fibre og metalliske partikler kan påvirke både uptime, levetid og driftssikkerhed. Derfor arbejder flere datacentre systematisk med contamination control.

Navnenyt fra it-Danmark

Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

Lauren De Ventura

emagine Expertise A/S

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse