Myndighederne lancerer første udgave af digitalt coronapas

Første udgave af coronapasset er nu tilgængeligt på sundhed.dk. Fra midten af marts integreres løsningen i MinSundhed-appen, oplyser Digitaliseringsstyrelsen.

Artikel top billede

(Foto: Digitaliseringsstyrelsen/PR)

Første skridt mod et fuldt funktionsdygtigt coronapas er taget.

Nu er det muligt for borgere at se og printe et personligt coronapas på Sundhed.dk. Her kan man se status for PCR-tests og vaccine-forløb.

Fra midten af marts vil løsningen findes i appen MinSundhed. Det oplyser Digitaliseringsstyrelsen.

Derved er en samlet, digital løsning for coronapasset klar inden sommer, lyder det. Indtil videre lyder sigtet, at løsningen er færdig i maj.

I februar 2020 blev arbejdet sparket igang med at udvikle det digitale coronaps, der skal bidrage til en gradvis åbning af samfundet, selvom det endnu er uvist, hvad coronapasset vil give adgang til.

Læs også: Finansminister Nicolai Wammen (S): Det digitale coronapas vil være klar til maj

Coronpasset udvikles med hjælp fra et partnerskab med erhvervs- og kulturlivet, der skal være med til at definere, hvordan løsningen bliver anvendelig for dem, der skal bruge det.

"Der er den 2. marts afholdt første møde i partnerskabet, hvor der blev givet fuld opbakning til hurtigst muligt – i forlængelse af de eksisterende løsninger på sundhedsområdet – at lancere en løsning, der kan understøtte genåbningen," skriver styrelsen.

Udviklingen af en løsning for et digitalt coronapas sker i et samarbejde på tværs af Sundhedsministeriet, Danske Regioner, Erhvervsministeriet, Justitsministeriet, Kulturministeriet og Finansministeriet. Hertil kommer ovennævnte partnerskab.

Derudover har projektet nedsat et advisory board, der består af en række eksperter fra Datetisk Råd og Cybersikkerhedsrådet. Da Smittestop-appen blev lanceret sidste år, så man et lignende setup.

Læs også: Partier afkræver regeringen svar om kommende vaccinepas: "Jeg forstår simpelthen ikke, hvad der sker"

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura