Bog: Alle lider når ledelsen vil bestemme for meget

Ledelse på afveje argumenterer forfatterne for, at for mange ledere mangler indsigt i medarbejdernes arbejde – og at det skaber både mistillid og truer organisationen.

Artikel top billede

Topstyring kan måske være nyttigt, hvis man gerne vil have en organisation til at gå i takt.

Men den kan også være skadelig for indtjening i private virksomheder eller for produktivitet og kvalitet i offentlige institutioner og indenfor forskningsverdenen. Særligt kan det konstante fokus på forandringer være ren gift.

Det er blandt budskaberne i den nye bog, Ledelse på afveje – når magt og indsigt skilles ad af Peter Harder og Jep Loft.

I et længere interview i Information fremhæver en af forfatterne eksempelvis, at når afstanden bliver for stor mellem forskere og universitetsledelse, falder medarbejdernes motivation, ligesom der breder sig en fornemmelse af, at man ikke har de samme prioriteter.

”Systemet er blevet indrettet sådan, at vi videnskabelige medarbejdere slet ikke bliver hørt i de beslutninger, der i sidste ende vedrører vores faglige virke. Det skaber mistillid,” siger Peter Harder til avisen.

Men Ledelse på afveje kommer også omkring eksempler fra det private erhvervsliv og forklarer flere virksomheders udfordringer med, at ledelse som disciplin ikke blot er kommet til at fylde meget – men måske også for meget.

Læs mere på forlagets hjemmeside og i dette interview i Information.

Titel: Ledelse på afveje. Forfattere: Peter Harder og Jep Loft

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Executive roundtable: Cyberrobusthed i praksis

    Cyberangreb rammer driften. NIS2 og DORA kræver dokumenteret gendannelse under pres. Få konkret metode til at teste, måle og bevise robusthed på tværs af cloud, SaaS og leverandører. Deltag i lukket roundtable med Commvault og Hitachi.

    Digital transformation | København Ø

    Sådan etablerer du digital suverænitet

    Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

    AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

    Se alle vores events inden for it

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    Capgemini Danmark A/S

    SAP Senior Consultant (Procurement to Pay)

    Københavnsområdet

    Styrelsen for Danmarks Fængsler

    IT-driftskonsulent med fokus på forretningsnære løsninger

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job