Bog: Alle lider når ledelsen vil bestemme for meget

Ledelse på afveje argumenterer forfatterne for, at for mange ledere mangler indsigt i medarbejdernes arbejde – og at det skaber både mistillid og truer organisationen.

Artikel top billede

Topstyring kan måske være nyttigt, hvis man gerne vil have en organisation til at gå i takt.

Men den kan også være skadelig for indtjening i private virksomheder eller for produktivitet og kvalitet i offentlige institutioner og indenfor forskningsverdenen. Særligt kan det konstante fokus på forandringer være ren gift.

Det er blandt budskaberne i den nye bog, Ledelse på afveje – når magt og indsigt skilles ad af Peter Harder og Jep Loft.

I et længere interview i Information fremhæver en af forfatterne eksempelvis, at når afstanden bliver for stor mellem forskere og universitetsledelse, falder medarbejdernes motivation, ligesom der breder sig en fornemmelse af, at man ikke har de samme prioriteter.

”Systemet er blevet indrettet sådan, at vi videnskabelige medarbejdere slet ikke bliver hørt i de beslutninger, der i sidste ende vedrører vores faglige virke. Det skaber mistillid,” siger Peter Harder til avisen.

Men Ledelse på afveje kommer også omkring eksempler fra det private erhvervsliv og forklarer flere virksomheders udfordringer med, at ledelse som disciplin ikke blot er kommet til at fylde meget – men måske også for meget.

Læs mere på forlagets hjemmeside og i dette interview i Information.

Titel: Ledelse på afveje. Forfattere: Peter Harder og Jep Loft

Annonceindlæg fra Barco

Er jeres mødelokaler sikre nok?

Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

PensionDanmark

Projektleder

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

MLOps Engineer til opbygning af Forsvarets nye AI-platform

Midtjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Netværksspecialist med indsigt i C2 systemer til opbygningen af Forsvarets anti-drone-program

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S