Bog: Alle lider når ledelsen vil bestemme for meget

Ledelse på afveje argumenterer forfatterne for, at for mange ledere mangler indsigt i medarbejdernes arbejde – og at det skaber både mistillid og truer organisationen.

Artikel top billede

Topstyring kan måske være nyttigt, hvis man gerne vil have en organisation til at gå i takt.

Men den kan også være skadelig for indtjening i private virksomheder eller for produktivitet og kvalitet i offentlige institutioner og indenfor forskningsverdenen. Særligt kan det konstante fokus på forandringer være ren gift.

Det er blandt budskaberne i den nye bog, Ledelse på afveje – når magt og indsigt skilles ad af Peter Harder og Jep Loft.

I et længere interview i Information fremhæver en af forfatterne eksempelvis, at når afstanden bliver for stor mellem forskere og universitetsledelse, falder medarbejdernes motivation, ligesom der breder sig en fornemmelse af, at man ikke har de samme prioriteter.

”Systemet er blevet indrettet sådan, at vi videnskabelige medarbejdere slet ikke bliver hørt i de beslutninger, der i sidste ende vedrører vores faglige virke. Det skaber mistillid,” siger Peter Harder til avisen.

Men Ledelse på afveje kommer også omkring eksempler fra det private erhvervsliv og forklarer flere virksomheders udfordringer med, at ledelse som disciplin ikke blot er kommet til at fylde meget – men måske også for meget.

Læs mere på forlagets hjemmeside og i dette interview i Information.

Titel: Ledelse på afveje. Forfattere: Peter Harder og Jep Loft

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

Michelle Sørensen

Netip A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

Maria Juliane Friedrichsen

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network