Bog: Alle lider når ledelsen vil bestemme for meget

Ledelse på afveje argumenterer forfatterne for, at for mange ledere mangler indsigt i medarbejdernes arbejde – og at det skaber både mistillid og truer organisationen.

Artikel top billede

Topstyring kan måske være nyttigt, hvis man gerne vil have en organisation til at gå i takt.

Men den kan også være skadelig for indtjening i private virksomheder eller for produktivitet og kvalitet i offentlige institutioner og indenfor forskningsverdenen. Særligt kan det konstante fokus på forandringer være ren gift.

Det er blandt budskaberne i den nye bog, Ledelse på afveje – når magt og indsigt skilles ad af Peter Harder og Jep Loft.

I et længere interview i Information fremhæver en af forfatterne eksempelvis, at når afstanden bliver for stor mellem forskere og universitetsledelse, falder medarbejdernes motivation, ligesom der breder sig en fornemmelse af, at man ikke har de samme prioriteter.

”Systemet er blevet indrettet sådan, at vi videnskabelige medarbejdere slet ikke bliver hørt i de beslutninger, der i sidste ende vedrører vores faglige virke. Det skaber mistillid,” siger Peter Harder til avisen.

Men Ledelse på afveje kommer også omkring eksempler fra det private erhvervsliv og forklarer flere virksomheders udfordringer med, at ledelse som disciplin ikke blot er kommet til at fylde meget – men måske også for meget.

Læs mere på forlagets hjemmeside og i dette interview i Information.

Titel: Ledelse på afveje. Forfattere: Peter Harder og Jep Loft

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Jura | København

Compliance Day 2026

Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Hele Danmark øver

Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network

Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

Michelle Sørensen

Netip A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S