Betalingsgigant opkøber krypto-selskabet Curv

Netbetalingsgiganten Paypal styrker sin krypto-afdeling med strategisk opkøb,

Artikel top billede

(Foto: Brett Jordan)

Endnu en tech-gigant opruster på kryptofronten i en tid, hvor kryptovalutaernes kurs når nye højder.

Denne uge invester betalingsgiganten PayPal et ikke offentliggjort beløb på krypto-specialistselskabet Curv.

Selskabet 40 ansatte skal indgå i Paypals krypto-satsning, som skal gøre det muligt for brugere at købe, gemme og investere i de digitale møntfogeder, skriver finansmediet Bloomberg.

”Opkøbet af Curv er en del af vores bestræbelser på at investere i talent og teknologi som understøtter vores visioner om et mere mangfoldigt finansielt system,” fortæller Paypals VP og ledende direktør Jose Fernandez da Ponte til mediet.

Paypal har tidligere investeret i andre krypto-baserede teknologi og valutaer, heriblandt den Facebook-udvikleder kryptovaluta Libra, senere kendt som Diem. Paypal trak sig senere ud af samarbejdet i oktober 2019.

Læs også: Verdens største kryptobørs fordoblede omsætningen i 2020: Nu søger Coinbase om børsnotering

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Digital transformation | Aarhus C

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    21 april 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job