Betalingsgigant opkøber krypto-selskabet Curv

Netbetalingsgiganten Paypal styrker sin krypto-afdeling med strategisk opkøb,

Artikel top billede

(Foto: Brett Jordan)

Endnu en tech-gigant opruster på kryptofronten i en tid, hvor kryptovalutaernes kurs når nye højder.

Denne uge invester betalingsgiganten PayPal et ikke offentliggjort beløb på krypto-specialistselskabet Curv.

Selskabet 40 ansatte skal indgå i Paypals krypto-satsning, som skal gøre det muligt for brugere at købe, gemme og investere i de digitale møntfogeder, skriver finansmediet Bloomberg.

”Opkøbet af Curv er en del af vores bestræbelser på at investere i talent og teknologi som understøtter vores visioner om et mere mangfoldigt finansielt system,” fortæller Paypals VP og ledende direktør Jose Fernandez da Ponte til mediet.

Paypal har tidligere investeret i andre krypto-baserede teknologi og valutaer, heriblandt den Facebook-udvikleder kryptovaluta Libra, senere kendt som Diem. Paypal trak sig senere ud af samarbejdet i oktober 2019.

Læs også: Verdens største kryptobørs fordoblede omsætningen i 2020: Nu søger Coinbase om børsnotering

Annonce

Annonceindlæg fra gavdi

AI er blevet en del af arbejdsdagen - men er vi klar til at bruge den?

AI bliver først for alvor en del af arbejdet, når teknologien integreres i den måde, vi arbejder på. At have adgang til AI betyder ikke nødvendigvis, at medarbejderne er klar til at bruge den.

Navnenyt fra it-Danmark

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

Maria Juliane Friedrichsen

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

Kristoffer Hyltoft Overlund

Norriq Danmark A/S

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network