Lars Seiers blockchain-projekt gør klar til lancering: Lander 100 millioner kroner - på vej med kryptovaluta

Saxo Bank-rigmanden Lars Seiers blockchain-projekt, Concordium, lander 100 millioner kroner i kapitaltilskud efter ‘overvældende interesse’ op til den kommende lancering, der vil finde sted inden for de kommende måneder.

Artikel top billede

(Foto: Jacob Ø. Wittorff)

Pengene kommer fra en udbudsrunde, som Concordium netop har afsluttet.

Concordiums direktør, Lone Fønss Schrøder, meddeler, at der har været overvældende interesse for projektet i forbindelse med udbudsrunden.

“Interessen fra blockchain eco-systemet fra Rust-udviklere, venturekapitalister, systemintegratorer, Family Offices, leverandører af kryptotjenester og privatpersoner har været overvældende. Concordium har oplevet kraftig efterspørgsel fra personer bag DeFi-projekter, der ønsker at bygge på en blockchain med idenditet på protokolniveau,” lyder det fra Lone Fønss Schrøder.

Concordiums blockchain er bygget til at kunne håndtere eksempelvis kontrakter og penge-transaktioner i stor skala uden brug af tredjepart som eksempelvis banker, advokater og lignende.

Concordium meddeler til Computerworld, at man netop har afsluttet den såkaldte MVP-test - “Minimum Viable Product” - hvor blockchainen er blevet testet i stor skala med mere end 7.000 oprettede konti.

“Testudgaven af blockchainbaserede ”use cases”, som udviklere byggede i forbindese med testnettet, omfattede gaming, crowdfunding, tidsstempling og afstemninger,” medder Concordium.

Selskabet meddeler, at blockchainen vil blive lanceret på internettet inden sommerferien. Senere vil Concordium også lancere sin egen kryptovaluta, GTU, der skal noteres på en af de store kryptobørser.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Trustworks

    Tillid i en Zero-Trust verden

    Med voksende trusler, nye EU-krav og øget kompleksitet er cybersikkerhed nu en central ledelsesopgave på linje med strategi og økonomi.

    Procon Solution A/S

    Customer Success Consultant

    Københavnsområdet

    Dansk Retursystem A/S

    Enterprise Arkitekt (EA) til dansk miljøvirksomhed

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Senior Full Stack Developer

    Københavnsområdet

    Unik System Design A/S

    Agile QA Lead

    Sydjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

    Kelly Lyng Luvigsen

    VisionBird

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

    Christian Homann

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job
    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Joshua Pratt, 32 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at bruge sin tekniske knowhow og erfaring i teamet for extensions og integrationer. Han kommer fra en stilling som Tech Director hos NoA Ignite Denmark. Han har tidligere beskæftiget sig med komplekse webprojekter, senest udviklingen af det nye website og e-commerce-platform for tivoli.dk. Nyt job

    Joshua Pratt

    Idura