Lars Seiers blockchain-projekt gør klar til lancering: Lander 100 millioner kroner - på vej med kryptovaluta

Saxo Bank-rigmanden Lars Seiers blockchain-projekt, Concordium, lander 100 millioner kroner i kapitaltilskud efter ‘overvældende interesse’ op til den kommende lancering, der vil finde sted inden for de kommende måneder.

Artikel top billede

(Foto: Jacob Ø. Wittorff)

Pengene kommer fra en udbudsrunde, som Concordium netop har afsluttet.

Concordiums direktør, Lone Fønss Schrøder, meddeler, at der har været overvældende interesse for projektet i forbindelse med udbudsrunden.

“Interessen fra blockchain eco-systemet fra Rust-udviklere, venturekapitalister, systemintegratorer, Family Offices, leverandører af kryptotjenester og privatpersoner har været overvældende. Concordium har oplevet kraftig efterspørgsel fra personer bag DeFi-projekter, der ønsker at bygge på en blockchain med idenditet på protokolniveau,” lyder det fra Lone Fønss Schrøder.

Concordiums blockchain er bygget til at kunne håndtere eksempelvis kontrakter og penge-transaktioner i stor skala uden brug af tredjepart som eksempelvis banker, advokater og lignende.

Concordium meddeler til Computerworld, at man netop har afsluttet den såkaldte MVP-test - “Minimum Viable Product” - hvor blockchainen er blevet testet i stor skala med mere end 7.000 oprettede konti.

“Testudgaven af blockchainbaserede ”use cases”, som udviklere byggede i forbindese med testnettet, omfattede gaming, crowdfunding, tidsstempling og afstemninger,” medder Concordium.

Selskabet meddeler, at blockchainen vil blive lanceret på internettet inden sommerferien. Senere vil Concordium også lancere sin egen kryptovaluta, GTU, der skal noteres på en af de store kryptobørser.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Cognizant

    93 % af alle job påvirkes af AI. Hvad betyder det for danske virksomheder?

    I mange år har vi talt om, hvordan AI en dag ville forandre arbejdslivet. Nu er "en dag" blevet til i dag.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

    Alfredo Paladino

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S