Lars Seiers blockchain-projekt gør klar til lancering: Lander 100 millioner kroner - på vej med kryptovaluta

Saxo Bank-rigmanden Lars Seiers blockchain-projekt, Concordium, lander 100 millioner kroner i kapitaltilskud efter ‘overvældende interesse’ op til den kommende lancering, der vil finde sted inden for de kommende måneder.

Artikel top billede

(Foto: Jacob Ø. Wittorff)

Pengene kommer fra en udbudsrunde, som Concordium netop har afsluttet.

Concordiums direktør, Lone Fønss Schrøder, meddeler, at der har været overvældende interesse for projektet i forbindelse med udbudsrunden.

“Interessen fra blockchain eco-systemet fra Rust-udviklere, venturekapitalister, systemintegratorer, Family Offices, leverandører af kryptotjenester og privatpersoner har været overvældende. Concordium har oplevet kraftig efterspørgsel fra personer bag DeFi-projekter, der ønsker at bygge på en blockchain med idenditet på protokolniveau,” lyder det fra Lone Fønss Schrøder.

Concordiums blockchain er bygget til at kunne håndtere eksempelvis kontrakter og penge-transaktioner i stor skala uden brug af tredjepart som eksempelvis banker, advokater og lignende.

Concordium meddeler til Computerworld, at man netop har afsluttet den såkaldte MVP-test - “Minimum Viable Product” - hvor blockchainen er blevet testet i stor skala med mere end 7.000 oprettede konti.

“Testudgaven af blockchainbaserede ”use cases”, som udviklere byggede i forbindese med testnettet, omfattede gaming, crowdfunding, tidsstempling og afstemninger,” medder Concordium.

Selskabet meddeler, at blockchainen vil blive lanceret på internettet inden sommerferien. Senere vil Concordium også lancere sin egen kryptovaluta, GTU, der skal noteres på en af de store kryptobørser.

Annonce

RackPeople

Teknisk Lead

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

DevOps Engineer (AI) til Forsvarets nye IT-platform

Midtjylland

Semler IT

IT Service Manager til Semler IT

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra Deloitte

Teknologi i sig selv forandrer ikke noget:

AI skal væves ind i kultur og processer for at skabe reel forretningsværdi

Navnenyt fra it-Danmark

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

Rasmus Pedersen

Dansk AM Hub