Apple klar med kæmpe europæisk 5G-investering: Skyder 7,5 milliarder kroner i nyt anlæg

Allerede til næste år kan Apple slå dørene op for et stort chipdesigncenter i den sydtyske storby München. Apple investerer nu 7,5 milliarder kroner i det 30.000 m2 store center.

Artikel top billede

(Foto: IDG News Service)

Når du i fremtiden køber en ny iPhone, så kan 5G-teknologien meget vel være designet i vores naboland mod syd.

For Apple meddeler nu, at selskabet over en treårig periode vil investere en milliard euro – knap 7,5 milliarder kroner – i et nyt chipdesigncenter i München, der skal fokusere på 5G og andre trådløse teknologier.

Det oplyser Apple i en pressemeddelelse.

“Jeg er utroligt spændt på alt det, vores tekniske teams i München vil finde frem til – lige fra at undersøge de nye grænser for 5G-teknologi til en ny generation af teknologier, der tilfører verden ydeevne, hastighed og forbindelse,” siger Apples topchef Tim Cook i pressemeddelelsen.

Læs også: Apple på vej med en stribe nye iPhones: En folde-telefon kan være lige om hjørnet

Største afdeling af sin slags

Ifølge Apple vil det blive den største forsknings- og udviklingsafdeling i Europa, der fokuserer på trådløse halvledere og software til mobile enheder.

Apple har været tilstede i München siden 1981, hvor selskabet åbnede sit første kontor i byen med 15 ansatte. I dag Apple har 1.500 teknikere fordelt på syv forskellige lokationer i den sydtyske storby, der fungerer som en central hub for Apples tekniske udvikling i Europa.

Det nye anlæg i München vil ifølge Apple blive på 30.000 m2 og blive placeret i det centrale München, og det forventes at den fysiske bygning vil stå klar i 2022.

Tager mere ejerskab

Nyheden om den tyske investering kommer få uger efter, at det amerikanske erhvervsmedie Bloomberg vurderede, at Apple har planer om i langt højere grad selv at tage ejerskab for nye trådløse teknologier.

Det gælder både for videreudviklingen af 5G, men også for den kommende 6G-teknologi, hvor Apple er begyndt at rekruttere specialister på området.

Det kan du læse mere om her: Din iPhone har først lige fået 5G – men Apple forbereder allerede nu stor 6G-satsning

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS