Apple klar med kæmpe europæisk 5G-investering: Skyder 7,5 milliarder kroner i nyt anlæg

Allerede til næste år kan Apple slå dørene op for et stort chipdesigncenter i den sydtyske storby München. Apple investerer nu 7,5 milliarder kroner i det 30.000 m2 store center.

Artikel top billede

(Foto: IDG News Service)

Når du i fremtiden køber en ny iPhone, så kan 5G-teknologien meget vel være designet i vores naboland mod syd.

For Apple meddeler nu, at selskabet over en treårig periode vil investere en milliard euro – knap 7,5 milliarder kroner – i et nyt chipdesigncenter i München, der skal fokusere på 5G og andre trådløse teknologier.

Det oplyser Apple i en pressemeddelelse.

“Jeg er utroligt spændt på alt det, vores tekniske teams i München vil finde frem til – lige fra at undersøge de nye grænser for 5G-teknologi til en ny generation af teknologier, der tilfører verden ydeevne, hastighed og forbindelse,” siger Apples topchef Tim Cook i pressemeddelelsen.

Læs også: Apple på vej med en stribe nye iPhones: En folde-telefon kan være lige om hjørnet

Største afdeling af sin slags

Ifølge Apple vil det blive den største forsknings- og udviklingsafdeling i Europa, der fokuserer på trådløse halvledere og software til mobile enheder.

Apple har været tilstede i München siden 1981, hvor selskabet åbnede sit første kontor i byen med 15 ansatte. I dag Apple har 1.500 teknikere fordelt på syv forskellige lokationer i den sydtyske storby, der fungerer som en central hub for Apples tekniske udvikling i Europa.

Det nye anlæg i München vil ifølge Apple blive på 30.000 m2 og blive placeret i det centrale München, og det forventes at den fysiske bygning vil stå klar i 2022.

Tager mere ejerskab

Nyheden om den tyske investering kommer få uger efter, at det amerikanske erhvervsmedie Bloomberg vurderede, at Apple har planer om i langt højere grad selv at tage ejerskab for nye trådløse teknologier.

Det gælder både for videreudviklingen af 5G, men også for den kommende 6G-teknologi, hvor Apple er begyndt at rekruttere specialister på området.

Det kan du læse mere om her: Din iPhone har først lige fået 5G – men Apple forbereder allerede nu stor 6G-satsning

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Offentlig digitalisering

    Fra effektivisering til digital suverænitet. Hvordan skaber det offentlige en digital fremtid med AI, sikkerhed og kontrol i centrum?

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

    Jacob Holm Jensen

    Netip A/S