Din iPhone har først lige fået 5G – men Apple forbereder allerede nu stor 6G-satsning

Apple er på jagt efter ingeniører, der skal arbejde med 6G-teknologi. Det kan være et tegn på, at Apple nu vil være central spiller i udviklingen af fremtidens netværksteknologi.

Artikel top billede

Det er kun få måneder siden, at Apple lancerede sine første telefoner med 5G.

Men allerede nu forbereder iPhone-producenten sig på den næste generation af mobilteknologi.

Ifølge det amerikanske erhvervsmedie Bloomberg er Apple allerede begyndt at arbejde på 6G-udvikling.

Således viser et jobopslag, der blev offentliggjort tidligere i denne uge, at Apple er i gang med at rekruttere specialister inden for området.

Læs også: Apple vil øge iPhone-produktionen med 30 procent i 2021

Dyb indflydelse på fremtidige produkter

Ifølge jobopslaget søger Apple ingeniører med ekspertise inden for trådløs teknologi og netværks-teknologi, og det fremgår af opslaget, at de både skal arbejde med 5G og 6G-teknologi.

”Du får en unik mulighed for at udforme den næste af trådløs teknologi, som vil få dyb indflydelse på fremtidige Apple-produkter,” står der i opslaget.

Apples seneste telefoner, iPhone 12, anvender 5G-chips fra Qualcomm.

Men Bloomberg vurderer, at jobopslaget er udtryk for, at Apple i langt højere grad selv vil tage ejerskab den næste generation af mobil-teknologi, og at iPhone-producenten denne gang vil forsøge at etablere sig som en central spiller i udviklingen af 6G-teknologi.

Læs også: Nokia er tilbage: Efter et årti i krisens tegn er den finske gigant igen på fremmarch i Danmark

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job