Apple skærer produktionen af nye iPhones med 20 procent

Manglende efterspørgsel får it-giganten Apple til at skærer produktionen af nye iPhones ned med 20 procent, forlyder det fra leverandørerne.

Artikel top billede

Salget af nye iPhones går værre end ventet, og derfor skærer Apple nu ned for produktionen af den nye iPhone 12 mini.

Konkret bliver ambitionen sænket med 20 procent, skriver det amerikanske erhvervsmedie CNBC.

Apple oplyser ikke selv, hvor mange smartphones virksomheden producerer, men ifølge flere kilder skyldes nedgangen at man ikke forventer at sælge lige så mange telefoner som først antaget.

Det er særligt efterspørgslen på den nye iPhone 12 mini, der ikke går så godt som ventet.

Læs også: Medie: EU-Kommissionen overvejer at åbne sag mod Apples udskældte betalingsmodel

Apple har dog generelt ikke problemer med at komme af med sine iPhones. Selskabet forventer at sælge 230 millioner enheder i 2021, hvilket er en stigning på 11,6 procent sammenlignet med året før.

Det er altså alene den lille model, der ikke er den samme efterspørgsel efter, som Apple havde håbet på.

Tidligere på måneden kom det frem, at Apple er på trapperne med en række nye toptelefoner.

Selskabet planlægger blandt andet at lancere en skærm, der kan foldes på midten, forlyder det.

Læs mere her: Apple på vej med en stribe nye iPhones: En folde-telefon kan være lige om hjørnet

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S