Apple skærer produktionen af nye iPhones med 20 procent

Manglende efterspørgsel får it-giganten Apple til at skærer produktionen af nye iPhones ned med 20 procent, forlyder det fra leverandørerne.

Artikel top billede

Salget af nye iPhones går værre end ventet, og derfor skærer Apple nu ned for produktionen af den nye iPhone 12 mini.

Konkret bliver ambitionen sænket med 20 procent, skriver det amerikanske erhvervsmedie CNBC.

Apple oplyser ikke selv, hvor mange smartphones virksomheden producerer, men ifølge flere kilder skyldes nedgangen at man ikke forventer at sælge lige så mange telefoner som først antaget.

Det er særligt efterspørgslen på den nye iPhone 12 mini, der ikke går så godt som ventet.

Læs også: Medie: EU-Kommissionen overvejer at åbne sag mod Apples udskældte betalingsmodel

Apple har dog generelt ikke problemer med at komme af med sine iPhones. Selskabet forventer at sælge 230 millioner enheder i 2021, hvilket er en stigning på 11,6 procent sammenlignet med året før.

Det er altså alene den lille model, der ikke er den samme efterspørgsel efter, som Apple havde håbet på.

Tidligere på måneden kom det frem, at Apple er på trapperne med en række nye toptelefoner.

Selskabet planlægger blandt andet at lancere en skærm, der kan foldes på midten, forlyder det.

Læs mere her: Apple på vej med en stribe nye iPhones: En folde-telefon kan være lige om hjørnet

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Offentlig digitalisering

    Fra effektivisering til digital suverænitet. Hvordan skaber det offentlige en digital fremtid med AI, sikkerhed og kontrol i centrum?

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger analytisk stærk og erfaren medarbejder i Hvidovre

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Senior Java Developer

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse