Apple skærer produktionen af nye iPhones med 20 procent

Manglende efterspørgsel får it-giganten Apple til at skærer produktionen af nye iPhones ned med 20 procent, forlyder det fra leverandørerne.

Artikel top billede

Salget af nye iPhones går værre end ventet, og derfor skærer Apple nu ned for produktionen af den nye iPhone 12 mini.

Konkret bliver ambitionen sænket med 20 procent, skriver det amerikanske erhvervsmedie CNBC.

Apple oplyser ikke selv, hvor mange smartphones virksomheden producerer, men ifølge flere kilder skyldes nedgangen at man ikke forventer at sælge lige så mange telefoner som først antaget.

Det er særligt efterspørgslen på den nye iPhone 12 mini, der ikke går så godt som ventet.

Læs også: Medie: EU-Kommissionen overvejer at åbne sag mod Apples udskældte betalingsmodel

Apple har dog generelt ikke problemer med at komme af med sine iPhones. Selskabet forventer at sælge 230 millioner enheder i 2021, hvilket er en stigning på 11,6 procent sammenlignet med året før.

Det er altså alene den lille model, der ikke er den samme efterspørgsel efter, som Apple havde håbet på.

Tidligere på måneden kom det frem, at Apple er på trapperne med en række nye toptelefoner.

Selskabet planlægger blandt andet at lancere en skærm, der kan foldes på midten, forlyder det.

Læs mere her: Apple på vej med en stribe nye iPhones: En folde-telefon kan være lige om hjørnet

Annonceindlæg tema

Forsvar & beredskab

Cybersikkerhed, realtidsdata og robuste it-systemer er blevet fundamentet for moderne forsvar.

KMD A/S

SAP Arkitekt

Nordjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Information Security Manager til Styringssektionen ved Compliance og Informationssikkerhedsafdelingen

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger RPA-udvikler til Robotics Operational Center (ROC)

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

Johan Léfelius

IT Confidence A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

Niels Bjørndal Nygaard

Norriq Danmark A/S

Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Morten Eskildsen som UX Lead. Han skal især beskæftige sig med styrke bureauets kompetencer inden for UX og digital strategi i konsulentteamet og arbejde på tværs af alle afdelinger. Han kommer fra en stilling som CDO, UX & Digital Strategy Consultant hos Zupa. Nyt job

Morten Eskildsen

Signifly

Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Marck Stadel Klaris som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Nyt job