Apple skærer produktionen af nye iPhones med 20 procent

Manglende efterspørgsel får it-giganten Apple til at skærer produktionen af nye iPhones ned med 20 procent, forlyder det fra leverandørerne.

Artikel top billede

Salget af nye iPhones går værre end ventet, og derfor skærer Apple nu ned for produktionen af den nye iPhone 12 mini.

Konkret bliver ambitionen sænket med 20 procent, skriver det amerikanske erhvervsmedie CNBC.

Apple oplyser ikke selv, hvor mange smartphones virksomheden producerer, men ifølge flere kilder skyldes nedgangen at man ikke forventer at sælge lige så mange telefoner som først antaget.

Det er særligt efterspørgslen på den nye iPhone 12 mini, der ikke går så godt som ventet.

Læs også: Medie: EU-Kommissionen overvejer at åbne sag mod Apples udskældte betalingsmodel

Apple har dog generelt ikke problemer med at komme af med sine iPhones. Selskabet forventer at sælge 230 millioner enheder i 2021, hvilket er en stigning på 11,6 procent sammenlignet med året før.

Det er altså alene den lille model, der ikke er den samme efterspørgsel efter, som Apple havde håbet på.

Tidligere på måneden kom det frem, at Apple er på trapperne med en række nye toptelefoner.

Selskabet planlægger blandt andet at lancere en skærm, der kan foldes på midten, forlyder det.

Læs mere her: Apple på vej med en stribe nye iPhones: En folde-telefon kan være lige om hjørnet

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Nordhavn

    SAP Excellence Day 2026

    Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

    Infrastruktur | København

    Datacenterstrategi 2026

    Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Identity Festival 2026 - Aarhus

    Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

    Se alle vores events inden for it

    Edlund A/S

    Senior Developer

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Senior Project Manager

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job
    netIP har pr. 1. januar 2026 ansat Michael Kjøgx som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Konsulent hos Blue Byte og før da ATEA og XPconsult. Nyt job
    Christian Pedersen,  emagine Consulting A/S, er pr. 1. februar 2026 udnævnt som Chief AI Officer. Han beskæftiger sig med opkvalificere emagines ansatte, udvikle interne AI-værktøjer og levere AI-projekter for kunderne. Som leder af et nye AI-team skal han også udvikle og lancere AI-produkter til markedet. Udnævnelse

    Christian Pedersen

    emagine Consulting A/S

    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Per Claus Henriksen som Datacenter-specialist. Per skal især beskæftige sig med opbygning og udvikling af Alcadons datacenterforretning. Per har tidligere beskæftiget sig med forskellige facetter af datacenterbranchen. Både via PR-bureau og som ansat i datacentre. Nyt job

    Per Claus Henriksen

    Alcadon ApS