Nu tager GameStop endnu et hop: Årsagen er enten digitalisering eller corona

Endnu en gang holder investorer øjnene på GameStop, der igen tager et spring i aktiemarkedet - og denne gang kan det være permanent.

Artikel top billede

GameStop og andre såkaldte "meme-aktier" steg kraftigt onsdag og fortsatte en kurs, der har sat videospilforhandleren på rette spor til dens sjette dag i træk med udbytte.

Det skriver Reuters.

GameStop steg 18 procent med omkring 289 dollar - 1.800 danske kroner - per aktie kort efter børsen åbnede.

Dagen sluttede af med en stigning på mere end 600 procent målt fra deres laveste kurs i februar.

Af andre af de populære tech-aktier steg hovedtelefonproducenten Koss med omkring 60 procent, og biografoperatøren AMC Entertainment steg med 10 procent.

Markedsstrateger har tidligere peget på, at flere penge fra den amerikanske præsident Joe Bidens hjælpepakker for coronavirus indirekte kan spille en rolle på aktiemarkedet og muligvis øge "meme-aktier" - aktier, der skubbes markant op af individuelle investorer.

En anden årsag til springet kan være den forventede overgang til e-handel for GameStop ledet af aktionæren og Chewy.com-medstifteren Ryan Cohen, der er med i selskabets bestyrelse.

Læs også: Morgen-briefing: Atea fejrer Kvindernes Internationale Kampdag med morgenmøde kun for kvinder / Professor modtager pris for at skrive it-kvinder tilbage i historien / Datalogisk Institut får ny leder

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

    I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job